Otec se synem zvítězili na MČR RC-V2 s+j

Letečtí modeláři měli další MČR.

Otec se synem zvítězili na MČR RC-V2 s+j

LMK Česká Třebová pořádal v sobotu 18. srpna 2018 Mistrovství České republiky radiem řízených termických větroňů 2018 na modelářském letišti v České Třebové.

„Modely RC-V2 s+j jsou kompozitové konstrukce dělané ve formách většinou tovární výroby. Obvykle mají rozpětí kolem 3,6 m a váží kolem 2 kg. Do vzduchu se dostávají pomocí elektrického navijáku do výšky cca 160 m. Poté je zapotřebí pomocí termických proudů nalétat 7 minut během 10minutového pracovního času a přistát na bod. Body za přistání se přidělují v závislosti na jeho přesnosti, ideální je vzdálenost do 20 cm od středu, za což závodník obdrží 100 bodů (40 cm = 99 bodů atd.), a přistání přesně v sedmé minutě. Velkou roli hraje přesný rozpočet přistání, maximálně lze dosáhnout na 520 bodů, z čehož je 420 bodů za přistání v 7. minutě a 100 bodů za přistání do 20 cm od středu,“ upřesnil specifika kategorie RC-V2 s+j ředitel soutěže a zároveň účastník MČR Jiří Kadlec z pořadatelského klubu LMK Česká Třebová.

Celkem se domácího mistrovství zúčastnilo 26 soutěžících, z toho 3 junioři, kteří české letecké modeláře minulý měsíc úspěšně reprezentovali na MS v Rumunsku v kategorii F3J. Kategorie F3J se létá se stejnými modely jako RC-V2 s+j. Úspěch byl na MS opravdu veliký, protože Jaroslav Vostřel ml. se stal mistrem světa a Luboš Pospíšil ml. přivezl bronz. Ale i mezi seniory se českého mistrovství zúčastnili dva reprezentanti Jaroslav Vostřel st. a Luboš Pospíšil st., takže konkurence na domácím šampionátu byla opravdu vysoká.

V sobotu se létalo za nádherného letního počasí s větrem do 3 m/s, kdy je výskyt stoupacích termických proudů častější, takže se daly očekávat velmi dobré a těsné výsledky. Létalo se 6 letů, ze kterých se jeden nejhorší škrtá. Při shodě výsledků z 5 letů rozhoduje právě škrtnutý let, což nakonec rozhodovalo u mnoha soutěžících, a to i na příčkách nejvyšších.

Jak se dalo očekávat, výborně si vedli junioři, kteří by i mezi seniory zvládli hravě obsadit druhé a třetí místo. Mistry České republiky se nakonec stalo rodinné duo Pospíšilových z domácího klubu LMK Česká Třebová, když každý zvítězil ve své kategorii. Luboš Pospíšil st. zvítězil v seniorské kategorii výkonem 2592 bodů. Druhé místo v seniorech obsadil Libor Koten (LMK Králův Dvůr) za celkový součet 2588 bodů a třetí příčku vybojoval se stejným počtem bodů, ale s horším škrtaným pokusem Jiří Rajšner (LMK Králův Dvůr). V juniorské kategorii zvítězil Luboš Pospíšil ml. s bodovým ziskem 2990 bodů. Se stejným počtem bodů, ale horším škrtaným pokusem zakončil MČR na druhém místě Jaroslav Vostřel ml. (LMK Litomyšl). Stupně vítězů doplnil na třetí příčce Jan Bruner (LMK Králův Dvůr) se součtem 2576 bodů.

Kompletní výsledky z MČR RC-V2 s+j 2018:

Výsledkovka_MČR_RC-V2_2018 Č.T  

Text: Jiří Kadlec (LMK Česká Třebová), foto: archiv pořadatele.

---
---
--