Biatlonista Václavík vybojoval druhou evropskou medaili

Junior Adam Václavík získal bronz ve stíhacím závodu.

Svou nesmazatelnou stopu zanechal i o víkendu na biatlonovém mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě český juniorský reprezentant Adam Václavík. Po pátečním stříbru ve sprintu rozšířil v neděli 2. února svou medailovou sbírku o bronz ze stíhacího závodu na 12,5 km. Do cíle dorazil se ztrátou 1:45,6 na vítězného Rusa Alexandra Povarnicina, druhý skončil Ukrajinec Tyšenko.

Václavíkovi opět vyšla skvěle hlavně běžecká část. Díky výborné formě dokázal udržet náskok ve sprintu a získat medaili i přesto, že musel absolvovat čtyři trestná kola. „Byl jsem hodně nervózní, trvalo mi nějakou dobu, než jsem se rozjel. Chtěl jsem potvrdit svůj úspěch ze sprintu. Na střelbě se mi dařilo soustředit se a také držet rytmus," pochvaloval si v cíli Adam Václavík.

Na jeho skvělé výkony však již žádný z českých biatlonistů během ostatních víkendových závodů nedokázal navázat.

Sobotní sprint se dívkám nevydařil

Sobotní závod ve sprintu 7,5 km se nevydařil zejména dívkám, které ve výsledkové listině skončily až v dolní polovině. Nejlepší z Češek byla na 33. místě Lenka Šlechtová, pět chyb na střelnici odsunulo Leu Johanidesovou na padesátou příčku a 57. místo patřilo Anně Puskarčíkové s dvěma střeleckými chybami. Sprint jasně ovládla Norka Marte Olsbuová.

V mužské části si trochu spravil chuť Michal Krčmář, který ve sprintu na 10 km obsadil sedmé místo. Napravil tak své zklamání z nepovedeného předešlého individuálního závodu. Druhým nejlepším Čechem byl Michal Žák, který skončil na 21. místě, na střelnici přitom ani jednou nechyboval. Na desetikilometrové trati triumfoval Nor Lars Helge Birkeland.

Nedělní boj s větrem

Nedělní program v Novém Městě na Moravě patřil stíhacím závodům. Medailový úspěch bronzového juniora Adama Václavíka se však nikomu nepodařilo zopakovat. V závodě mužů dojel nejlépe čtrnáctý Michal Krčmář.

Pro české reprezentantky představoval stíhací závod na 10 km nejen boj se soupeřkami, ale především s nepříznivými podmínkami, které v podobě mlhy a silných větrných poryvů celé mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě provázely. Mezi ženami figurovala Lea Johanidesová až na 44. místě. „Na střelbě vestoje byl vítr hrozný. Už se těším na závody, kde nebude foukat a zastřílím si v klidu a bezvětří. Potěšilo mě snad jen to, že se začínám lépe cítit v běhu," komentovala svůj výkon Johanidesová, která v úterý 4. února odlétá za zbytkem biatlonové výpravy na zimní olympiádu do Soči. Nedělní stíhačka i přes nelehké podmínky nejlépe sedla Švédce Moně Brorssonové.

V kategorii juniorek Češkám jen o chlup unikla elitní patnáctka. Jessica Jislová po absolvování šesti trestných kol skončila nakonec na 17. místě.