Pojďte si zkusit něco netradičního – podvodní hokej už rok také v Praze

Underwater hockey team Narwhals hledá nové členy.

Pojďte si zkusit něco netradičního – podvodní hokej už rok také v Praze

Když se řekne podvodní hokej, mnohým z nás asi vykouzlí toto slovní spojení úsměv na rtech. Ale věřte, že vás netaháme za nos. Jedná se o sport, který se u nás skutečně provozuje.

Historie tohoto sportu sahá do roku 1954, kdy jeho zakladatel Alan Blake s dalšími třemi přáteli odehráli v anglickém Portsmouth Guidhall Baths první zápas v podvodním hokeji v sestavě dva na dva. Původně šlo o zpestření potápění a způsob udržení kondice potápěčů i přes zimní měsíce, ale postupem času se z toho vyvinul nový sport. V České republice nemá podvodní hokej příliš dlouhou tradici, historie tohoto sportu se na našem území začala psát v roce 1997. Jihočeská univerzita se tehdy zapojila do soutěže podvodního hokeje při cestě do zahraničí, kde se se sportem seznámila, převzala jeho pravidla a získala i informace o hře jako takové. O historii podvodního hokeje se více můžete dočíst v článku elektronického bulletinu ze světa potápěčů eNemo nebo reportáži Stran potápěčských.

Podvodní hokej je kolektivní hra, v níž soupeří dvě družstva složená z 10 hráčů (šest hráčů v poli a čtyři náhradníci, kteří se střídají v průběhu hry). Dopravením puku do soupeřovy branky se snaží hráči během hrací doby, 2x 15 minut, získat co nejvíce bodů. K důležitému vybavení hráčů patří potápěčská výstroj (ploutve, maska, dýchací trubice), hokejka, čepice a rukavice. Puk o hmotnosti 1,2 – 1,5 kg je vyroben z olova a potažen pryží. Hrací plocha má 20 – 25 metrů na délku a 12 – 15 metrů na šířku, branky jsou 3 metry široké. Podvodní hokej se hraje v hloubce minimálně 2 metry, aby hráči nedosáhli na dno, a na hru dohlíží tři rozhodčí – hlavní na boku bazénu a dva další ve vodě, časoměřič a zapisovatel. Závodní potápění, mezi jehož disciplíny se řadí i podvodní hokej, u nás řídí sportovní komise Svazu potápěčů České republiky.

V tuto chvíli se provozuje podvodní hokej ve třech klubech v České republice – Klub podvodního hokeje Serrasalmus České Budějovice, plzeňský tým podvodního hokeje Pilsen Squids a pražský tým Underwater hockey team Narwhals.

Právě pražský oddíl Underwater hockey team Narwhals působí na území hlavního města již rok. U jeho zrodu stála Kateřina Hnilicová, která se k podvodnímu hokeji dostala při studiu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Krása tohoto sportu tkví hned v několika aspektech. Je důležité mít dobrou fyzickou kondici, překonat stres z absence vzduchu, „rozumět“ si s maskou, dýcháním přes šnorchl a ploutvemi, ovládat práci s pukem a k tomu dodržovat promyšlenou taktiku,“ popisuje nezbytné prvky podvodního hokeje jeho hráčka, ale i trenérka. Ke hře je samozřejmě důležitý bazén, avšak sehnat odpovídající prostory nebylo jednoduché. „Nakonec se nám podařilo domluvit se na bazénu Zelený pruh na Praze 4,“ doplňuje Hnilicová s tím, že ani tam nejsou podmínky pro hru ideální. Na jedné straně je totiž bazén o dost hlubší a zhruba ve třetině je výrazný sráz, který podstatně ztěžuje podmínky jednomu týmu. To je ovšem jen drobná vada na kráse, která sportovce neodradí. Každou středu se na Zeleném pruhu konají od 20:00 tréninky, kam si můžete přijít tento netradiční podvodní sport vyzkoušet. Dnes má tento oddíl 14 členů a nové členy týmu neustále hledá.

Pokud vás tento sport oslovil a měli byste zájem si ho vyzkoušet, určitě neváhejte a v jednom ze tří krajských měst zavítejte na trénink.

Zdroj: SČP, eNemo, www.stranypotapecske.cz. Foto: Facebook Underwater hockey team Narwhals, www.stranypotapecske.cz, eNemo.

---
--