Poslední MČR patřilo nejmenším modelům

Létalo se ve třech kategoriích – H, A-3 a P-30.

Poslední MČR patřilo nejmenším modelům

První listopadový víkend završil letošní sezónu mistrovských soutěží leteckých modelářů. Poslední Mistrovství České republiky modelů H, A-3 a P-30 se konalo v neděli 4. listopadu 2018 na letišti u Hranic.

Modely kategorií H, A-3 a P-30 jsou jedny z nejmenších a nejjednodušších volně létajících modelů, ve kterých se pořádají soutěže s každoročním vyvrcholením na mistrovství ČR. Jde o modely, se kterými se začíná v modelářských kroužcích a bývá to prvotní „výtvor“ mladého adepta modelářství, který i v dnešní době má snahu si nějaký model sám postavit a ne vše jen koupit. Modely kategorie H jsou kluzáky o rozpětí do 600 mm, které se startují hodem z ruky (jako oštěp), modely kategorie A-3 jsou větroně o rozpětí křídel cca 1200 mm a startují se vlečnou šnůrou o délce 25 m a kategorie P-30 jsou modely s pohonem gumovým svazkem a pevnou plastovou vrtulí.

Vyhlašovatelem mistrovství je Svaz modelářů ČR prostřednictvím své letecké komise, která pověřuje jeden konkrétní klub jeho pořádáním. V důsledku vhodné letové plochy, získané tradici a podpoře místního Aeroklubu a Města Hranice byla tato akce v letošním roce pořádána právě na letišti v Drahotuších hranickým modelářským klubem. Postupem času se tato akce stala nejvýznamnější a největší v daném roce v těchto kategoriích v republice jak po stránce sportovní, tak organizační. Bývá zvykem, že jako hosté se tohoto mistrovství zúčastňují modeláři ze Slovenska a někdy i Polska. Letos se zúčastnili dva slovenští letci v kategorii P-30.

V letošním roce se mistrovství zúčastnilo 15 soutěžících v kategorii H, 22 soutěžících v kategorii P-30 a 19 soutěžících v kategorii A-3. Celou soutěž zajišťovalo 24 pořadatelů a časoměřičů. Počasí bylo podzimní, zataženou oblohu doplnila mlha a vítr o síle 2 – 4 m/s. Teplota se pohybovala v rozmezí 7 – 12°C.

V kategorii H zvítězil Bohumil Formánek z Olomouce před svým kolegou z klubu Miroslavem Křížkem a třetím Jiřím Schieferdeckerem z Loun. Kategorii P-30 ovládl po rozlétávání 4 borců Michal Pán ze Strakonic, druhý skončil Václav Jiránek z BVL a třetí místo bral Bohuslav Rýz z Chocně. V poslední kategorii A-3 se mistrem republiky stal po rozlétávání 2 soutěžících Vít Hladil, stříbrnou příčku obsadil Pavel Němec ze Zlína a bronzový skončil Jaroslav Blatný z Kunovic.

Soutěž sponzorsky podpořili Město Hranice a Aeroklub Hranice, který pro vítěze věnoval vyhlídkový let. Ten ale pro nízkou oblačnost nad letištěm nemohl být uskutečněný.

Více fotografií a videa z MČR naleznete zde.

Výsledky MČR leteckých modelů kategorie H, A-3 a P-30:

MČR_H_A3_P30_2018.pdf

Text: Ing. Vojtěch Zima. Foto: František Doupovec.

---
---
---