Také plastikoví modeláři už mají své mistry republiky

K vidění bylo přes 2000 modelů.

Také plastikoví modeláři už mají své mistry republiky

Mistrovství republiky seniorů Svazu modelářů České republiky (SM ČR) je již několik let spojeno s velkou modelářskou akcí pod názvem E DAY. Tentokrát našla prostory na výstavišti v Lysé nad Labem během svátečního dne 28. září 2018. Záhy bylo jasné, že změna prostor pořádání akce byla ve všech ohledech přínosná, nejvíce však z hlediska světelných podmínek výstavních prostor. Po „temném“ loňském ročníku v pražském Top Hotelu a konec konců i předchozích ročníků v prostorách OC Nové Butovice se zdá, že Mistrovství republiky a s ním spojený E DAY našly konečně odpovídající prostory pro konání akce tohoto typu.

Vlastního Mistrovství republiky seniorů – bodovací soutěže v třinácti kategoriích „Masters“ hodnocených dle „Organizačních a bodovacích pravidel pro hodnocení plastikových modelů SM ČR“ se zúčastnilo 65 mistrovských modelů, porovnávací soutěže v několika desítkách kategorií „Hobby“ pak dalších 1129 modelů od 485 modelářů z klubů po celé České republice. Dalších více nežli 800 modelů pak bylo vystaveno na klubových stolech. Modelů v juniorských kategoriích (žáci a kadeti) bylo 185. Pro ilustraci obsazenosti lze uvést, že nejobsazenější kategorií byly letadla v měřítku 1/48 „Ready to Fly“, což znamená, že model je postaven v konfiguraci skutečného letadla tak, jak vypadá před nebo po letu.

Další část velké výstavní haly v Lysé nad Labem pak vyplňovala řada výrobců a prodejců modelů, doplňků k nim a tematické literatury.

Soutěž kladla vysoké nároky na organizační stránku, a to jak pro hodnocení modelů, používal se buď 100 bodový hodnotící systém pro kategorie „Masters“, nebo tzv. porovnávací systém pro modely v kategoriích „Hobby“, tak pro zajištění zpracování výsledku a tisk ocenění. Hodnocení prováděli nominovaní a proškolení rozhodčí SM ČR, u kategorie „Hobby“ pak zkušení modeláři. Zajímavou vloženou akcí byl výlet parním vlakem, který krom zážitku z jízdy nabídl zážitek ze simulovaného útoku letounu Spitfire Mk. IX na vlak. Jako zajímavost lze uvést, že role topiče na parní lokomotivě se ujal osobně pan Vladimír Šulc, výkonný šéf oborově významné firmy Eduard, M.A., která je pořadatelem akce E DAY a partnerem SM ČR. Skončené Mistrovství republiky seniorů se jeví jako povedená a z jistého pohledu průlomová akce s potenciálem dalšího rozvoje.

Vítězové kategorií „Masters“ jsou nominováni na klíčovou soutěž kontinentu, Scale ModelWorld 2018, který proběhne 10. – 11. listopadu v Telfordu ve Velké Británii.

Výsledky kategorie „Masters“:

E Day_2018_výsledky_Masters_komplet.pdf

Výsledky kategorie „Hobby“ – senioři:

E Day_2018_výsledky_Hobby_senioři.pdf

Výsledky Kategorie „Hobby“ – junioři (žáci a kadeti):

E Day_2018_výsledky_Hobby_žáci_kadeti.pdf

Text: Petr Šámal (Klub stavitelů plastikových modelů SM ČR). Foto: Milan Pospíšil.

---
---
---
---
---