Mladí hasiči vezou z MS sbírku medailí

Úspěchy v Bulharsku sbírala družstva i jednotlivci.

Česká výprava se vydala v posledním zářijovém týdnu na Mistrovství světa v požárním sportu dorostu, jednalo se o osmé mistrovství světa juniorů a čtvrté mistrovství světa juniorek, které hostilo třetí největší bulharské město Varna.

Dorostenci zahájili mistrovství výstupem na cvičnou věž, kde se všem velice dařilo. Polovina dorostenek si vylepšila své osobní rekordy a celkově si zapsaly historicky nejlepší součty časů do týmové soutěže, v níž skončily na 3. místě. Stejného týmového výsledku dosáhli i dorostenci, u nichž také došlo hned k několika osobním rekordům.

Ve čtvrtečním běhu na 100 m s překážkami si Češky vybojovaly opět celkové třetí místo, ale cinklo to i v individuální kategorii. Starší dorostenka Klára Hulínská se probojovala až do finále, kde zaběhla třetí nejlepší čas a získala tak bronzovou medaili. Těsně pod branami finále i pod stupni vítězů skončily Izabela Jurenková (4. místo mladší dorostenky) a Apolena Kasalová (4. místo střední dorostenky). Také chlapci obsadili celkově třetí příčku a zaznamenali několik osobních rekordů, individuálně se však neprosadili.

V rámci pátečního programu se běžely štafety 4 x 100 m s překážkami, kde v obou kategoriích závodníci překonávají nejprve domeček, poté bariéru/příčné břevno, třetí člen přebíhá kladinu s hadicemi, napojuje hadice na rozdělovač a proudnici a v pásmu odpojení proudnici zase odpojí a předává ji poslednímu členovi štafety, který musí uhasit hořící směs v nádrži. Dorostenky ve složení Apolena Kasalová, Kateřina Borovičková, Kateřina Vébrová a Klára Hulínská zaběhly ve svém druhém pokusu vedoucí čas, nicméně se před ně dostala další dvě družstva a naše děvčata uhájila bronzový stupínek. Chlapecká štafeta ve složení Lukáš Bubeníček, Jiří Červinka, Lukáš Míka a Jiří Volejník vybojovala časem 56,64 s stříbrné medaile.

Požární útoky završily sportovní program Mistrovství světa v požárním sportu dorostu. Dívky se díky druhému pokusu v čase 22,46 s vyhouply až na stupně vítězů v této disciplíně, kde jim patřila stříbrná příčka za prvním Běloruskem. V celkovém součtu všech disciplín se české dorostenky umístily na krásném třetím místě na MS! Dorostenci se nenechali zahanbit a výsledek děvčat doslova okopírovali. Druhým pokusem v požárním útoku se díky času 20,80 s dostali na druhou příčku a k tomu přidali v součtu všech disciplín celkový bronz na MS! Mistry světa se stali běloruské dorostenky a dorostenci.