Psí kamarádi jako pilní sběrači trofejí

Rozhovor s Jiřím Šiškou, tajemníkem Českého kynologického svazu o činnosti a krásách organizovaných aktivit s psími kamarády.

Psí kamarádi jako pilní sběrači trofejí

Pes je největším přítelem člověka. V případě Českého kynologického svazu toto rčení dostává více než reálné obrysy. Počet nadšených kynologů v České republice stále roste a spolu s tím přicházejí i soutěžní úspěchy na mezinárodním poli. Velký zájem o organizovanou výchovu psích kamarádů si pochvaluje i tajemník Českého kynologického svazu Jiří Šiška.

Naše členská základna čítá téměř 21 000 členů, díky tomu jsme největší kynologickou organizací u nás. Zároveň nás velmi těší, že se počet našich členů každoročně zvyšuje. Nejedná se sice o nárůst vysoký, ale pravidelný. Je skvělé, že si do našich řad stále hledají cestu i mladí. Tím spíš, že v dnešní době existuje nespočet jiných možných aktivit, které navíc nevyžadují každodenní činnost, jako je tomu v případě kynologie.

Proč si myslíte, že je u nás kynologie tak oblíbená?
Psi jsou v naší zemi součástí tisíce rodin, většina lidí si život bez nich ani nedovede představit. To je podle mne hlavní důvod, proč se kynologie stala tolik populární a stále vyhledávanější volnočasovou aktivitou. Dalším motivem může být i skutečnost, že se k nám rozšířila celá řada neznámých plemen psů, které mnohdy vyžadují vzhledem ke svým povahovým vlastnostem zvláštní přístup. A aby jejich majitelé věděli, jak vůbec takové plemeno zvládnout, často hledají odbornou pomoc instruktorů právě v našich základních kynologických organizacích, tedy cvičácích, kterých provozujeme téměř pět stovek.

Potýkáte se naopak v rámci vaší činnosti i s nějakými nešvary?
Pro kynology je hlavním limitujícím faktorem čas, tedy nutnost každodenní péče o psa. To s sebou nese i poměrně vysoké finanční nároky na krmení, veterinární péči a hlavně výcvik. Musím zde ale bohužel zmínit i častý nešvar v podobě špatných sousedských vztahů, které se neustále zhoršují. A to nejen kvůli psům, ale bohužel všeobecně.

Co považujete za největší úspěchy vaší organizace v minulém roce?
V loňském roce jsme byli z pověření Mezinárodní kynologické organizace FCI organizátory mistrovství světa ve výkonu psů. Z hlediska organizace jsme akci zvládli na špičkové úrovni, což dokazují ohlasy z celého kynologického světa. Naše družstvo se umístilo na vynikajícím šestém místě, pěkného individuálního výsledku dosáhla naše reprezentantka Dita Finsterle na dvanáctém místě. S šesti zlatými, dvěma stříbrnými a dvěma bronzovými kovy z dalších soutěží navíc Český kynologický svaz přispěl i k celkově skvělé medailové bilanci Sdružení sportovních svazů ČR za rok 2013.

A jaké významné události čekají Český kynologický svaz letos?
Stejně jako každý rok pro nás bude vrcholem mistrovství České republiky, které je zároveň nominační soutěží pro mistrovství světa. Česká reprezentace se opět zúčastní i řady dalších evropských a světových soutěží, které, jak doufáme, opět zacinkají nějakými medailemi.
       
Proč byste doporučil zájemcům, aby se organizovaně věnovali právě kynologii?
Troufám si říci, že právě mezi kynology fungují skvělé party lidí. V kolektivu se zároveň mnohem dříve dozvíte co, co ostatní kynologové sami získávali mnohaletou činností. Většina z těchto poznatků se ani nedá vyčíst z žádných příruček. Dobrý kolektiv je zde prostě stěžejní. Mezi ostatními se také mnohem dříve odhalí chyby, kterých se lidé při výchově i následném výcviku psů dopouštějí, a dají se tak včas a bez jakýchkoliv následků okamžitě odstranit.