„Péemka“ měly poslední MČR v Třebíči

Rozloučení se soutěžemi v kategorii RCVM.

„Péemka“ měly poslední MČR v Třebíči

Leteckomodelářský klub Třebíč p.s. pořádal v sobotu 8. září poslední Mistrovství České republiky kategorie RCVM, tedy rádiem řízených modelů větroňů s pomocným spalovacím motorem, takzvaná „péemka“. Jednalo se o poslední oficiální soutěž této kategorie, protože nejsou soutěžící, kteří by měli zájem závodit, a LMK Třebíč je jediným a posledním klubem, který by pořádal soutěž pouze pro své členy.

Přesto si hrstka závodníků chtěla poslední oficiální závod „péemek“ užít. Ačkoliv předpověď hlásila proměnlivé počasí s možností dešťových přeháněk, opak byl pravdou a na třebíčském modelářském letišti přivítalo pět závodníků krásné slunečné ráno.

Letečtí modeláři se utkali v pěti soutěžních letech, z nichž se nejhorší škrtal. Titul mistra republiky obhájil Antonín Nahodil (LMK Třebíč) s výsledkem 2285 bodů, druhé místo obsadil Rudolf Šošolík se součtem 2271 bodů a na třetí příčce stanul Michal Vidlař (LMK Štěpánov) s 2248 body. Soutěž proběhla ve velmi přátelské pohodě, a ačkoliv byl propagační materiál zveřejněn v místním tisku a krajském rádiu, diváci se bohužel nedostavili.

Manažer kategorie RCVM v LMK Třebíč a ředitel závodu Pavel Pyrochta nostalgicky shrnul historii této kategorie: „Kategorie RCVM se už dnes stává minulostí. Byla to kategorie, která od osmdesátých let minulého století uspokojovala modeláře, kteří měli rádi motory a kouzlo termického letu. Podle původních  pravidel se mohly používat pouze československé motory do max. objemu 2,5 ccm s váhovým omezením na 0,8 kg na 1 ccm obsahu motoru. V devadesátých létech došlo ke změně a mohly se používat jakékoliv spalovací motory se stejným maximálním obsahem. Postupem doby, jak se měnily materiály pro stavbu modelů (smrk, borovice, překližka, balza), docházelo i ke kvalitativním změnám  v konstrukcích modelů. Klasika ustupovala do pozadí a pro soutěžní létání se používaly kompozitové speciály s plnou mechanikou křídla s rozpětím až čtyři metry a výkonnými motory. Váhová omezení však zůstávala. Zkracovala se doba chodu motoru z jedné minuty na 40 vteřin. Za tuto dobu modely dosahovaly výšky 250 – 300 metrů. Jako všechny modelářské kategorie, kde není přísné materiálové a stavební omezení, stala se i tato kategorie finančně náročnou. Postupně se snižoval zájem o účast na soutěžích a zájem modelářských klubů tyto soutěže pořádat. Ještě počátkem devadesátých let bylo pro tuto kategorii vypsáno ročně 10 – 12 soutěží osmi kluby a soutěží se účastnilo 25 – 30 pilotů.  Kategorie RCVM, dříve nazývaná „péemky“, se stala výsadou starších modelářů, kterých postupně ubývalo, stejně jako pořádajících klubů. V roce 2017 a v letošním roce to byly již jen dva kluby – LMK Štěpánov a LMK Třebíč p.s. s počtem maximálně 7 soutěžících. Na posledním letošním MČR již bylo jen pět soutěžících, tedy minimální počet pro uznání mistrovské soutěže. Musím však připomenout ty, kamarády modeláře, kteří této kategorii „dávali život“. Poděkování patří především dlouholetému trenérovi této kategorie MUDr. Břetislavu Brázdovi a těm, kteří již nejsou mezi „péemkáři“, Rudovi Valtrovi, Zdeňku Andrýskovi a Janu Mickovi.“

Výsledky MČR v kategorii RCVM 2018:

Výsledky RCVM MČR 2018.pdf

Foto: archiv pořadatele.

---
-