Mistrovství ČR RC modelů v kategorii RCEV

… aneb stopalcovky mezi kapkami deště.

Mistrovství ČR RC modelů v kategorii RCEV

Sportovním vrcholem všech pilotů termických větroňů s elektrickým pohonem a rozpětím omezeným na 2,5 m se o víkendu 25. – 26. srpna 2018 stalo Mistrovství České republiky v kategorii RCEV na letišti v Trnávce nedaleko od Ostravy.

V sobotu ráno se na mistrovství sešlo 39 pilotů v nejdůležitější stavbě na ploše – velkém pořadatelském stanu. Počasí totiž organizátorům po tropickém létě nachystalo komplikaci v podobě vytrvalého deště, a tak ve stanu proběhl nástup i všechna následující setkání. Po nástupu, kdy déšť ustal, závod slavnostně otevřel Martin Hauk s elektroakrobatem, avšak další vývoj počasí znemožnil start soutěžícím. Ti se ke zkušebním letům mohli vypravit až o půl jedenácté.

soutěžnímu letu první skupina vyletěla v 11.15 hod. Prvé lety překvapivě probíhaly v celkem silných termických podmínkách, které zmáčeným pilotům umožňovaly zalétat pěkné výsledky. Skoro nefoukalo, bylo kompletně zataženo a vlhký teplý vzduch překvapivě nosil. Tato část soutěže se nakonec ukázala jako nejkrásnější. Většina pilotů si vyzkoušela záchranu z původních výšek kolem 100 – 130 m při nalezení termiky nad českou vlajkou na okraji depa ve výšce 8 – 15 m, zhruba ve 3. minutě letu.

Se začátkem třetího kola však kromě delšího přerušení deštěm přišla i zásadní změna letových podmínek. Termika zmizela jako mávnutím kouzelného proutku. Nastoupila taktika: leť vysoko, rovně a daleko! Nejvyšší zaznamenaná výška 412 metrů prověřila algoritmy programu SORG při výpočtu hodnocení letu (pro nezasvěcené – ani nalétání plného pracovního času 9:59 min., a maximální hodnocení 50 bodů za přistání, nestačí kompenzovat postih za startovací výšku a výsledkem je 0 bodů za let). Zvláštní cenu za nejvyšší dosaženou výšku na soutěži získal Ladislav Jirásko.

Na večerní lety vysvitlo zpoza mraků slunce, avšak termika nikde. Kdo vyletěl dostatečně nahoru a vydržel v přímém letu co nejdéle, ten svoji skupinu vyhrál. Než slunce doputovalo nad obzor, podařilo se díky disciplinovanosti soutěžících a důslednosti organizátorů odlétat 5 kompletních kol. Hned bylo pro mnohé radostněji, protože se mohlo uplatnit škrtnutí jednoho nejhoršího výsledku. Rázem se s čtyřmi tisícovkami dostal na prvé místo Jirka Tůma, následován Radkem Novotným, Petrem Šnyrychem a Radimem Barčem (všichni tři se dvěma tisícovkami).

Večer byl pro většinu soutěžících střetem předpovědi počasí na neděli s vlastními ambicemi a taktickými letovými plány pro situaci „co kdyby se létalo“. Bohužel předpověď meteorologům vyšla a z dalšího soutěžení nebylo už nic a ředitel soutěže mistrovství na doporučení jury ukončil. Výsledky mistrovství tak byly vyhlášeny na základě 5 odlétaných kol.

Vyhlášení probíhalo za větru, deště a zimy ve stanu. Ředitel závodu Kamil Kičmer připravil pro každého soutěžícího odměnu za jeho účast na mistrovství, těmi byly věcné ceny od sponzorů, kterým děkujeme nejen za ceny pro soutěžící, ale i za propagaci a financování. Sponzory MČR v kategorii RCEV byly společnosti SM ČR, RC revue, Model motors, Reichard Modelsport, JETI model, Hendrych technik, Aerobtec, BigHobby, Hořejší, Tilia model, Tiskárna Dubí a Johnny servis.

Nekompromisním výkonem vyhrál, a mistrem ČR v kategorii RCEV pro rok 2018 se stal Jiří Tůma, s výsledkem 4 000 bodů. Vicemistrem se stal s výsledkem 3984 bodů Radek Novotný, jemuž jako trenérovi gratulujeme - získal prostor pro vylepšení. Neocenitelná byla jeho přítomnost na mistrovství z pohledu garanta a rádce. Třetí v pořadí s výsledkem 3979 bodů skončil Petr Šnyrych.

Kompletní výsledky z MČR jsou k dispozici zde. Podrobnou reportáž z MČR naleznete zde. Další fotografie z MČR pořídil Aleš Krátký a Kamil Kičmer, video natočil Václav Jeništa.

Text: Václav Jeništa, foto: archiv pořadatele.

Časoměřič kontroluje výšku startu na zařízení ALTISJedna z mála chvil bez deštěPo přistání
Typičtí zástupci modelů „stopalcovek“Starty nejsou nijak dramatickéStupně vítězů MČR RCEV 2018