MČR v orientačním potápění ovládli domácí potápěči

Aqua klub Liberec hostil MČR.

V sobotu 11. srpna 2018 se konalo 26. Mistrovství České republiky v orientačním potápění na Liberecké přehradě. Závod byl současně i 3. kolem Českého poháru. Soutěžilo se ve dvou disciplínách – 5P kurz a EONK.

V disciplíně 5P kurz se závodí na trati dlouhé 650 m, která obsahuje startovní bóje a 5 orientačních bodů (tyčí), přičemž poslední je současně i cílem. Ke každému orientačnímu bodu musí závodník doplavat v určitém časovém limitu.

Druhá zmiňovaná disciplína je tou nejtěžší v orientačním potápění, protože závodník dostane na startu mapu se zakreslenou tratí a kurzy a délku úseků si měří až pod vodou, když dosáhne jednoho ze zaměřených bodů. EONK probíhal jako Memoriál Josefa Kurhajce, závod nebyl započítáván do výsledků MČR, jelikož se řídí zvláštními pravidly a je pouze v jedné smíšené kategorii.

Současné klimatické podmínky byly pro organizaci závodu velmi těžké. Hladina vody byla 2 m pod dlouhodobým průměrem a viditelnost dokonce menší než 1 m! Navíc teplota vody dosahovala cca 27°C. I přesto se na závod přihlásilo 28 sportovců z šesti českých klubů a jednoho ze Slovenska.

S panujícími podmínkami si nejlépe poradili domácí závodníci z Aqua klubu Liberec, kteří si odnesli čtyři zlaté medaile z pěti. Závod MČR v disciplíně 5P kurz (tyčích) mezi muži ovládl Jakub Němeček v čase 6:33, ten je zároveň i trenérem národního týmu ČR. Druhé místo obsadil Martin Veselý (7:24, MH Praha) a třetí skončil Martin Šmejkal (8:51, MH Praha).

Němeček uspěl také v Memoriálu Josefa Kurhajce, kde jednoznačně zvítězil v smíšené disciplíně EONK v čase 6:50 s téměř šestiminutovým náskokem před druhým Martinem Veselým (12:15, MH Praha), na stupních vítězů je doplnil Lukáš Silný (13:14, Aqua klub Liberec).

Mezi ženami si v tyčích vedla nejlépe domácí potápěčka Radka Svobodová, která se stala mistryní republiky v čase 8:32, stříbrnou medaili si odnesla Dominika Benešová (10:08, Aqua klub Liberec) a bronz brala Kristýna Cimrtová (11:17, KP Česká Lípa).

I v juniorské kategorii 5P kurzu měli domácí závodníci zastoupení na nejvyšším stupni, a to u juniorek, kde mistrovský titul získala druhá z ženské soutěže Dominika Benešová za předvedený výkon 10:08. Druhá skončila další závodnice s medailí z kategorie žen Kristýna Cimrtová (11:17, KP Česká Lípa) a na třetím místě se umístila Kristýna Janoušková (KP Pardubice).

Jediným závodícím juniorem byl Lukáš Pilný z klubu MH Praha, ten si svým časem 9:51 vysloužil zlatou medaili na MČR v kategorii juniorů, mezi muži obsadil šesté místo.

„Tyto závody byly finální prověrkou před nadcházejícím ME v Maďarsku. Bohužel přírodní podmínky nám moc nepřály, a tak musíme trénovat v mnohem horší viditelnosti, než nás čeká na šampionátu. Navzdory těmto komplikacím jsem s průběhem přípravy a posledních závodů spokojený a doufám, že z mistrovství Evropy nějaké cenné kovy přivezeme,“ sdělil své dojmy a naděje reprezentační trenér a mistr České republiky Jakub Němeček.