Kynologové znají mistry mládeže ve všestrannosti

MČR mládeže všestranných 2018 ovládla děvčata.

Kynologové znají mistry mládeže ve všestrannosti

O uplynulém víkendu se v České Třebové konalo Mistrovství České republiky mládeže všestranných 2018. Soutěž byla uspořádána ve velice pěkném sportovním areálu FK Česká Třebová – Pod Jelenicí, který je pro kynologické soutěže naprosto ideální.

Mladí psovodi byli rozděleni do třech kategoriíZVV1 (doplňková kategorie mládeže), IPO2 (hlavní kategorie mládeže) a IPO3 (junioři 18 – 21 let), přičemž každá kategorie soutěžila ve třech disciplínách, kterými byly stopa, poslušnost a obrana. Náročnost soutěže odpovídala druhu zkoušky, kterou psovodi skládali, obsahově však byly všechny disciplíny pro jednotlivé kategorie stejné.

Již v pátek probíhaly neoficiální tréninky, hlavní dění se však soustředilo až na víkendové dny. V sobotu dopoledne mohli závodníci trénovat v rámci oficiálních tréninků, poté proběhlo slavnostní zahájení a losování startovních čísel. Během sobotního odpoledne a neděle již probíhala hlavní soutěž všech kategorií v jednotlivých disciplínách. Celkem se na mistrovství ve všestrannosti kvalifikovalo 19 závodníků, ačkoliv se jedná o nejnáročnější obor kynologie, ať už fyzicky, časově nebo i finančně. Mladí soutěžící startují individuálně, ale zároveň i za svá krajská družstva. Letos poprvé však družstva nesplnila podmínky pro vyhlášení nejlepšího družstva na MČR.

Mistrovské tituly si vysloužili nejlepší závodníci v jednotlivých kategoriích, ale i v jednotlivých disciplínách. Titul za nejlepší stopu, obranu a poslušnost však mohli získat jen ti nejlepší v hlavní kategorii mládeže (IPO2), kde kromě nejvyššího počtu bodů v dané disciplíně museli navíc splnit i limit zkoušky. Speciální cenou byla čestná cena, jež oceňuje dlouhodobou vlastní práci mládežníka se svým psem. Ta se udělovala závodníkovi z kategorie mládeže nebo doplňkové kategorie mládeže, který složil se svým psem všechny zkoušky sám, splnil limit dané zkoušky na mistrovství republiky a navíc má se svým psem nejvyšší počet splněných zkoušek.

Mistryní republiky v kategorii mládeže (IPO2) se stala Nicole Augustinová se svou fenkou (ULTRA de Alphaville Bohemia), získala tak titul Mladý mistr za celkový počet 265 bodů a současně i titul Nejlepší poslušnost (97 bodů) a Nejlepší obrana (93 bodů). Kategorii juniorů (IPO3) ovládla s 255 body Lucie Appelová a stala se tak se svým psem (ZIDANE de Alphaville Bohemia) Juniorským mistrem. V doplňkové kategorii mládeže (ZVV1) zvítězila Zuzana Ondrová s fenkou (DITA bez PP) a dosáhla na celkový součet 270 bodů. Čestnou cenu obdržela Martina Nemravová se svou fenkou (JANICA Aykmar), tu navíc doplnila i o cenu za Nejlepší stopu.

Hlavní organizátorka mistrovství republiky Iveta Skalická byla s výsledky mistrovství i s jeho organizací naprosto spokojená. „Musím uznat, že obdivuji mladé psovody, protože jejich mistrovství probíhá vždy v létě, kdy panují největší horka, na rozdíl od mistrovství dospělých, kteří mají daleko příznivější podmínky. Děti spolu se svými psi to ale zvládly skvěle, s jejich vystupováním jsem byla moc spokojená. Organizačně celá akce proběhla naprosto bez problémů, nedostali jsme se do žádného velkého časového skluzu, což svědčí o výborné spolupráci všech zúčastněných, kterým bych tímto chtěla poděkovat. Děkujeme i divákům za jejich účast. Myslím, že si to všichni užili. Počasí nám vyšlo a budeme se těšit zase na další ročník mistrovství,“ dodala pochvalně organizátorka akce.

Kompletní výsledky z MČR mládeže všestranných naleznete zde a fotogalerii Elišky Filipiové zde.

Foto: Eliška Filipiová.

---
---
---
--