Český pohár ve stovkách zakončil závod v Kamenci u Poličky

Český pohár 2018 zná své vítěze.

V sobotu 11. 8. 2018 se konal již 24. ročník závodu Večerní stovkaběhu na 100 m s překážkami v Kamenci u Poličky. Do závodu, nad nímž převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, se přihlásilo celkem 322 závodníků, kteří byli rozděleni do šesti kategorií.

V odpoledních hodinách probíhal finálový závod čtyřdílného seriálu závodů Českého poháru 2018, který byl současně brán i jako kvalifikační závod pro účast na Mistrovství České republiky 2018. Na start se nejprve postavili mladší a střední dorostenci. Mezi mladšími dorostenci zvítězil Jakub Mikulík (18:69 s, SDH Býškovice), u středních dorostenců si prvenství připsal Matyáš Lefner (17:30 s, SDH Ostrava – Nová Ves). Po nich přišla na řadu kategorie mužů, kterou ovládl Daniel Klvaňa (SDH Oznice) a stanovil nový rekord dráhy v Kamenci na čas 15:28 s.

I u zástupkyň něžného pohlaví nejprve startovaly mladší a střední dorostenky, přičemž mladší kategorii ovládla slovenská závodnice Terézia Srogončíková (18:69 s, DHZ Nosice), u středních dorostenek se vítězkou stala Kateřina Borovičková (17:52 s, SDH Morkovice). V ženské kategorii přidala další krásný čas do sbírky výborná Šárka Jiroušová (SDH Poniklá), která sice nepokořila svůj nedávný národní rekord, ale vyběhla si prémii za padlý rekord dráhy v čase 16:03 s.

Stovka v Kamenci u Poličky je specifická tím, že se běhá i ve večerních hodinách za umělého osvětlení, jak vyplývá i ze samotného názvu závodu. Do večerního programu postupovali nejlepší běžci z odpoledního klání ve všech šesti kategoriích, které byly doplněny pro večerní závod o kategorii starších dorostenců a dorostenek, jelikož ti byli v odpoledne zařazení do kategorií mužů a žen. Večer se závodilo vyřazovacím systémem o finanční prémie a ceny, přičemž nejlepší závodníci si rozdělili prize money ve výši 11.000,- Kč.

Excelentně se vyřazovací závod povedl v kategorii žen Šárce Jiroušové (SDH Poniklá), která vyrovnala svůj odpolední výkon a ve finálovém klání Večerní stovky i při horších světelných podmínkách zaběhla stovku v čase 16,03 s. U mužů už tak pěkné časy nepadaly, přesto zasloužené prvenství patřilo za zdolání 100metrové trati s překážkami Martinu Lidmilovi (SDH Zbožnov) za čas 22,10 s. U mladších dorostenců zvítězil Lukáš Flégr (17,59 s, SDH Skuteč), střední dorost ovládl Lukáš Bubeníček (16,38 s, SDH Skuteč) a starší pak Dominik Ševčík (16,76 s, SDH Topolany). Mezi mladšími dorostenkami si doběhla pro první místo Kateřina Mašková (18,88 s, SDH Ruda), u středních dorostenek zvítězila Apolena Kasalová (21,40 s, SDH Dobrá) a mezi staršími byla nejlepší Kateřina Vébrová (17,86 s, SDH Únešov).

Přehled veškerých výsledků Večerní stovky 2018 najdete zde. Záznam přenosu z odpoledního i večerního programu můžete zhlédnout zde.

Jelikož se jednalo o poslední závod seriálu Českého poháru 2018, přinášíme Vám i celkové pořadí v této soutěži. Do celkového pořadí se započítávaly tři nejlepší výsledky ze čtyř závodů, které se v rámci Českého poháru konaly. Byly to tyto závody – Hřibojedská stovka (6. 5. Jaroměř), Ostrava (26. 5. Ostrava – Poruba), Bludovská stovka (28. 7. Bludov) a Večerní stovka (11. 8. Kamenec u Poličky).

V kategorii žen a starších dorostenek nenalezla přemožitelku ani v jednom závodě Českého poháru 2018 Šárka Jiroušová (SDH Poniklá), v kategorii středních dorostenek zvítězila Kateřina Borovičková (SDH Morkovice) a mezi mladšími dorostenkami Natálie Veselá (SDH Tuhaň). Mezi muži a staršími dorostenci ovládl Český pohár 2018 Lukáš Kroupa (SDH Kvasiny B), u středních dorostenců byl nejlepším závodníkem Jiří Červinka (SDH Moravský Beroun) a mladší dorosteneckou kategorii zakončil na prvním místě Zdeněk Novák (SDH Starý Lískovec – SPORT).

Detailní výsledky Českého poháru 2018 ve všech kategoriích naleznete zde.