Historické plachetnice se proháněly na Velkém Dářku

Veřejná soutěž lodních modelářů.

O uplynulém víkendu 9. – 12. srpna se uskutečnila soutěž maket historických RC plachetnic POJEŽDĚNÍČKO na největším rybníku Českomoravské vrchoviny Velkém Dářku. Letos se konal již 11. ročník této modelářské akce, na níž se sešlo 13 závodníků s modely historických plachetnic, jejichž předloha byla spuštěna na vodu před rokem 1950.

Někteří soutěžící se sešli ve čtvrtek k volným jízdám, první závodní rozjížďka se však konala v pátek dopoledne, kdy podmínky nebyly úplně ideální, a zúčastnilo se jí 12 lodí. Foukal však vítr 3,5 m/s, což mělo za následek až 7cm vlny. Odpoledne se povětrnostní podmínky ještě více zhoršily a značně ovlivnily průběh závodu. Mnoho lodí nedojelo nebo byly zaplavené vodou a jedna loď se dokonce potopila. Tu zachraňoval hasič na motorovém člunu, který dohlížel na průběh všech závodů a zachraňoval ztracené či poškozené lodě.

Sobota přinesla tři rozjížďky a ke startu bylo připraveno 13 lodí. První rozjížďka se posunula na dřívější čas kvůli odpolední předpovědi a jela za úplného bezvětří, avšak po dalších dvou rozjížďkách závod nakonec dokončily jen 3 lodě.

V neděli se konal poslední závod – regata za střídavého větru kolem 2,2 m/s. V hodinovém závodě jely všechny typy lodí společně bez handicapů, kdežto v závodě historických plachetnic se přepočítávají výsledky podle handicapu jednotlivých lodí.

V závodě maket historických RC plachetnic si pro nejlepší výsledek dojel Josef Mrákota, druhý byl Petr Podhorný a třetí skončil Josef Dvořák.

Regatu ovládl Michal Šenekel, na druhém místě se umístil Josef Mrákota a třetí příčku obsadil Pavel Mrázek.

POJEŽDĚNÍČKO na „moři Vysočiny“ se vydařilo, ačkoliv na některých modelech bude dosti práce na opravách. Akci sledovaly v průběhu víkendu desítky diváků a nejen k nim se vyjádřil její hlavní organizátor Michal Medveděv: „Občas je to s diváky trochu složitější, protože každý stojí u břehu a chce se podívat, kdežto my musíme podél toho břehu běhat, jelikož plachetnice plují rychlostí okolo 7 km/h a potřebujeme je mít neustále pod kontrolou. Každopádně akce se povedla. Sešla se skvělá parta lidí, každý si skládá své lodě sám a jezdíme sem hlavně proto, že nás to baví a o výsledky nám zase až tolik nejde.“