Jan Špatný mistrem ČR v kategorii RCEN

MČR kluzáků s elektrickým motorem nabídlo napínavé lety.

Jan Špatný mistrem ČR v kategorii RCEN

Svaz modelářů České republiky pořádal prostřednictvím Leteckomodelářského klubu Bechyně závěrem minulého týdne Mistrovství České republiky kategorie RCEN na letištní ploše u obce Hodonice nedaleko Bechyně.

Celkem dvacet účastníků se se svými rádiem řízenými modely s elektromotorem sjelo z celé republiky, nejdelší cestu na jih Čech měli modeláři z Hořice v Podkrkonoší nebo z Lomnice u Sokolova. Boom byl v této kategorii leteckých modelů zaznamenán před 10 let, kdy se MČR v Soběslavi zúčastnilo 37 závodníků. Od té doby se letecké modelářství posunulo zase o kus dál a s tím i pravidla jednotlivých disciplín, bohužel však členů příliš nepřibývá.

„Kategorie RCEN umožňuje létat téměř s jakýmkoliv modelem. Omezení platí pro váhu, kdy je přípustných max. 5 kg letecké hmotnosti, baterie musí mít napětí 42 V a celková plocha letadla by neměla přesáhnout 150 dm2. Závodníci po vypuštění letadla vystoupají na motor do určité výšky a bez motoru pak musí naklouzat 6 minut a ideálně v 6. minutě přistát na čáru o délce 30 m. Boduje se jak čas, tak i přistání. Ti nejlepší mohou za přistání ve 360. vteřině a dopad na čáru získat 390 bodů,“ uvedl základní pravidla kategorie modelů RCEN ředitel soutěže a zároveň jeden z účastníků Jaromír Kučera.

Během pátečního mistrovství panovalo ideální počasí, vítr do 4 m/s, slunečno a teplo. Jen při úvodních kolech se nad závodníky rozprostírala tzv. plechová obloha (modré nebe bez mraků), což účastníci závodu okomentovali slovy „Modrá je dobrá, ale ne pro letecké modeláře.“. Modely totiž létali až výšky kolem 500 m, pokud není kontrast v podobě mraku, tak se model ztrácí. Při dobré oblačnosti mohou totiž modely o rozpětí křídel 2,5 m létat až do výšky 1000 m nad zemí.

Členem jury byl předseda Klubu leteckých modelářů ČR Petr Cejnar. Byl rád za relativně vysokou účast na mistrovství, ačkoliv došlo ke kolizi termínů se závody jiných kategorií. „Sám jsem účastníkem a musím říct, že zázemí a podmínky, které panují na těchto závodech, jsou na vysoké úrovni. Pro nás je nejdůležitější sejít se s kamarády, popovídat si, zalétat si a hlavně nepřivézt domů rozbitý model,“ zhodnotil průběh mistrovství současně i místopředseda Svazu modelářů ČR.

Závodníci během celého dne létali 6 kol, přičemž nejhorší ze šesti výsledků se škrtal a nezapočítával do celkového hodnocení. Pořadí v čele bylo opravdu velice vyrovnané, takže se s napětím očekávalo vyhlášení nejlepších letců. Mistrem České republiky v kategorii RCEN pro rok 2018 se stal Jan Špatný z LMK Bechyně se součtem 1919 bodů. Druhé místo patřilo dalšímu domácímu reprezentantovi Romanovi Adamovi za součet 1911 bodů. Poslední místo na pomyslné bedně obsadil Vojtěch KubicaLMK Hořice za součet 1899 bodů.

Na mistrovství navazovalo na letištní ploše ihned po závodě víkendové soustředění klubů. Tuto akci pořádá pravidelně LMK Bechyně pro své spřátelené kluby a zájemce z řad modelářské veřejnosti. Letos se konal již osmý ročník. Každý, kdo chtěl, mohl kdykoliv v průběhu víkendu přijet a volně si zalétat se svým modelem až do setmění.

Foto: archiv Sdružení, archiv pořadatele.

---
---
---
-