Nejmladší hasiči bojovali o mistrovské tituly

Mistrovství ČR hry Plamen hostila Plzeň.

Ve dnech 1. – 3. července 2018 se v západočeské metropoli sešlo patnáct nejlepších týmů mladých dobrovolných hasičů z celé České republiky, aby se utkaly o nejvyšší tituly v rámci Mistrovství České republiky ve hře Plamen.

První disciplína – závod požárnické všestrannosti – odstartovala již v neděli. Závod prověřil všestrannou sportovní zdatnost účastníků společně s jejich znalostmi. Pětičlenné hlídky na trati dlouhé téměř tři kilometry plnily úkoly na šesti stanovištích (střelba, překonání 3m vzdálenosti na laně zavěšeném mezi dvěma stromy, určování topografických značek spojené s orientací mapy pomocí buzoly a určení azimutu jednoho ze tří orientačních bodů, vázání uzlů, zdravověda, požární ochrana). Na trať závodu požárnické všestrannosti vyběhlo celkem 26 hlídek. Trať dokončili nejrychleji mladí hasiči ze Střezimíře (Středočeský kraj), druzí doběhli závodníci z Manětína (Plzeňský kraj) a třetí skončila Oznice (Zlínský kraj).

Druhý den bylo mistrovství ve hře Plamen oficiálně zahájeno slavnostním nástupem, u něhož nechyběli vzácní hosté Ivo Grüner (náměstek hejtmana Plzeňského kraje), Martin Zrzavecký (primátor města Plzně), brig. gen. František Pavlas (ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje) a Zdeněk Ertl (předseda Sdružení sportovních svazů České republiky, z.s.). Na dráze Atletického stadionu města Plzně závodníky čekaly tři disciplíny – štafeta CTIF, požární útok CTIF a štafeta dvojic. Ve štafetě CTIF účastníci plnili úkoly jako např. překonání žebříkové stěny, lehkoatletické překážky, přenášení hadice v nosiči nebo hasicího přístroje, zapojování hadic na rozdělovač a proudnici. Zvítězil Manětín (Plzeňský kraj), druhé byly Michálkovice (Moravskoslezský kraj) a třetí místo obsadila Oznice (Zlínský kraj). Požární útok CTIF prověřil technickou zručnost, kolektivní součinnost a koordinaci celého týmu. Tuto disciplínu ovládly Dolní Měcholupy (Praha) před Pískovou Lhotou (Středočeský kraj) a Michálkovicemi (Moravskoslezský kraj). Ve štafetě dvojic vyhrála Oznice (Zlínský kraj), následovala ji Písková Lhota (Středočeský kraj) a Mistřín (Jihomoravský kraj).

Mistrovství ČR hry Plamen zakončily v úterý poslední dvě týmové disciplíny (štafeta 4 x 60 m a požární útok Plamen) a závody jednotlivců v běhu na 60 m s překážkami. Ve štafetě 4 x 60 m se tři nejlepší týmy vešly výsledkově do rozmezí jedné jediné vteřiny. Závod ovládla Písková Lhota (Středočeský kraj), druhý skončil Mistřín (Jihomoravský kraj) a třetí místo brali závodníci z Manětína (Plzeňský kraj). V požárním útoku zvítězilo družstvo Michálkovic (Moravskoslezský kraj), druhou příčku bral Bludov (Olomoucký kraj) a třetí byli hasiči z Chlumce nad Cidlinou (Královéhradecký kraj). V celkovém součtu týmové soutěže ve hře Plamen se mistry ČR stali mladí hasiči z Manětína, stříbrné medaile si na krk mohli po skončení třídenního klání pověsit závodníci z Oznice a bronz skončil v rukou hasičů z Bludova.

Na start individuálního závodu na 60 m s překážkami se postavilo 67 chlapců a 43 děvčat. Všichni měli na trati připravenou překážku (dívky příčné břevno 70 cm vysoké, chlapci bariéru vysokou 150 cm), dále měli za úkol sebrat dvě hadice, překonat kladinu, spojit hadice, napojit je na rozdělovač a doběhnout do cíle s napojenou proudnicí. Z chlapců se s úkoly na trati nejlépe popasoval a mistrem republiky se stal Petr Loukota (Vědomice), druhý skončil Martin Zradička (Písková Lhota) a třetí byl Lukáš Pergl (Manětín). Mezi dívkami ovládla MČR Libuše Holečková (Dolní Dobrouč) před druhou Sárou Kaprovou (Manětín) a třetí Klárou Hudcovou (Vědomice).

Kompletní výsledky z Mistrovství České republiky hry Plamen naleznete zde. Fotogalerie ze všech soutěžních dní je k dispozici zde