NEJEN VOJÁCI SI PŘIPOMNĚLI BITVU U SOKOLOVA

Přebor Svazu vojáků v záloze ČR k 75. výročí bitvy u Sokolova.

NEJEN VOJÁCI SI PŘIPOMNĚLI BITVU U SOKOLOVA

Dne 10. března 2018 si Svaz vojáků v záloze ČR důstojným způsobem připomenul 75. výročí bitvy u Sokolova uspořádáním otevřeného celorepublikového přeboru ve střelbě z velkorážové pistole.

Právě před 75 lety došlo k prvnímu bojovému nasazení 1. československého samostatného polního praporu v sestavě Rudé armády na východní frontě v boji proti nacistickému Německu. Urputný a hrdinský boj našich vojáků přesvědčil všechny zainteresované, že se s nimi musí vážně počítat i v budoucnu, a tak byl položen základ k urychlenému budování a výcviku daleko početnějších jednotek, které poté sehrály důležitou roli kromě jiného i při osvobozování Československa.

Přebor SVZ ČR v mířené střelbě z velkorážové pistole na přesnost a na rychlost, který proběhl simultánně ve stejnou dobu na osmi střelnicích po celé republice, byl otevřenou střeleckou soutěží, a tak se kromě členů SVZ ČR zúčastnili také další zájemci.  Celkově se přeboru zúčastnilo 238 sportovních střelců.

Organizátory tohoto přeboru byly Kluby vojáků v záloze Liberec, Fruko Jindřichův Hradec, Mokrá, Most, Nový Jičín, Napajedla, Polná a Orličtí ostrostřelci, soutěže proběhly na střelnicích Hodkovice nad Mohelkou, Dolní Skrýchov, Mokrá, Most-Čepirohy, Sedlnice, Napajedla, Dobroutov a Čestice. Soutěžilo se ve třech standardních střeleckých disciplínách podle pravidel SVZ ČR:

- mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 135/P v čase 2 + 6 minut

- mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 77-P (50/20) v čase 2 + 6 minut

- mířená střelba na rychlost (10 nábojů) na terč 77-P (50/20) - čas měřený na setiny vteřiny

Nejlepšího výsledku dosáhl Josef Rendl z KVZ Týn nad Vltavou (na střelnici Dolní Skrýchov) se ziskem 353,59 bodu, na druhém místě skončil Kamil Bošanský z KVZ Liberec (na střelnici Hodkovice nad Mohelkou) se ziskem 350,22 bodu a na třetím místě se umístil Antonín Kopečný z KVZ Nový Jičín (na střelnici Sedlnice) s 348,91 bodu. Tito tři nejlepší střelci z Přeboru SVZ ČR 2018 obdrží poháry předsedy SVZ ČR. Při soutěži bylo dosaženo výborných sportovních výsledků – celkem bylo uděleno 23 mistrovských výkonnostních tříd (v první disciplíně bylo dosaženo 17 a ve druhé disciplíně 6).

V Libereckém kraji tuto soutěž organizoval Klub vojáků v záloze Liberec na střelnici v Hodkovicích nad Mohelkou s podporou Ministerstva obrany a byla zde vyhlášena také soutěž tříčlenných družstev. Soutěže se zúčastnilo 48 členů SVZ ČR a dále dvě desítky dalších střelců z řad jiných střeleckých klubů, aktivních záloh, hasičů a individuálních zájemců. Vítězem v jednotlivcích se stal Kamil Bošanský (s výsledkem 350,22 bodu)z družstva KVZ Liberec, před druhým Oldřichem Přecechtělem (339,98 bodu) a na třetím místě skončil Karel Krátký (338,28 bodu) oba z družstva Váleční veteráni Liberec. V soutěži družstev si nejlépe vedlo družstvo Váleční veteráni Liberec (1005,1 bodu), druhé se umístilo družstvo KVZ Liberec (993,56 bodu) a třetí místo obsadilo domácí družstvo KVZ Hodkovice nad Mohelkou (940,63 bodu).

V průběhu střelecké soutěže si mohli nejen účastníci soutěže, ale také mnozí další zájemci a návštěvníci, prohlédnout historickou vojenskou techniku a dobové ruční palné zbraně včetně lehkých a těžkých kulometů v rámci ukázky, kterou připravilo Muzeum tankové techniky Smržovka.

Přebor SVZ ČR k 75. výročí bitvy u Sokolova proběhl velmi úspěšně a kromě spokojených členů SVZ ČR, kteří si mohli porovnat svůj um a střelecké dovednosti v daných střeleckých disciplínách, prokázal také schopnost Svazu vojáků v záloze ČR organizovat takováto střelecká zápolení v rámci celé ČR a napomáhat tak při zdokonalování v branné přípravě obyvatelstva. 

Ing. Karel Krátký, foto: archiv pořadatele

 

---
---
---
---
---