Pětice českých kynologů se zúčastnila mistrovství světa všech plemen v Německu

MS je vrcholem letošní kynologické sezony.

Pětice českých kynologů se zúčastnila mistrovství světa všech plemen v Německu

Ve dnech od 14. do 17. září hostilo německé město Rheine Mistrovství světa FCI IPO 2017, tedy světový šampionát všech plemen. Představilo se na něm přes 160 účastníků včetně pětice českých reprezentantů. Body do celkového pořadí se získávaly za stopu, obranu a poslušnost.

Milan Truksa s Hoky šel na stopu hned v první skupině tohoto mistrovství. Terény byly vlhké a kypré s podrostem osení. Hoky předvedl pěknou stopu s jednou chybou na lomu, který přešel a musel se vracet. Druhé hrubé chyby se dopustil na předčasně označeném druhém předmětu a celkem získal 85 bodů. Poté nastoupil Petr Foltyn s Auzzym na obranu. I přes silný liják a houkání sirén Auzzy předvedl pěknou přesvědčivou obranu, ale bohužel s vynecháním jedné makety a hned při dvou pouštěčkách pustil až na druhý povel. To mu vyneslo 86 bodů. V odpoledních hodinách nastoupil Josef Šesták s Cyklonem na stopu. Byla to výborná práce psa ve všech částech, jen drobné chybičky u předmětů. Výbornou známku nedostal jen za chybu psovoda, který při uvádění na stopu ukázal rukou do směru. Konečné hodnocení tak bylo 94 bodů.

Jan Böhm s Fornym předvedli před zaplněnou tribunou výbornou poslušnost. Přesto se ani on nevyvaroval chybičky. Oproti zvyklostem je na tomto mistrovství úkryt pro psovoda uprostřed hřiště. Při posledním cviku, vysílání vpřed, si to Forny chybně namířil přímo k maketě (úkrytu psovoda při odložení). I s touto chybou však získal od rozhodčích krásných 90 bodů. Závěrečnou tečku dne pro český tým udělala Markéta Maňáková s Abby. Za velmi pěknou obranu, bez zjevných chyb, s výraznými zákroky a požadovanou ovladatelností, byla ohodnocena 91 body.

Druhý den Markéta Maňáková a její Abby Ostraryka absolvovaly poslušnost. Dvě hrubé chyby – druhý povel na odložení vsedě a totéž při zastavení psa po vysílání jim přinesly 84 bodů. Poté nastoupil Josef Šesták s Cyklonem na obranu. Cyklon předvedl pěkný výkon v požadované rychlosti, se zákusy, bojovností i ovladatelností. Vytčeny mu byly jen drobné chyby, jako poloha psa bokem k figurantovi při vyštěkání nebo dohlídání, které mělo být kontaktnější k figurantovi. I tak ale Šesták získal velmi pěkných 94 bodů. V odpoledních hodinách se představil Petr Foltyn a Auzzym. Pěkné předvedení mu vyneslo 90 bodů. V závěru dne ještě nastoupil na obranu Milan Truksa s Hoky. Spolu předvedli výborný výkon, jehož hodnocení bylo ovlivněno utržením Hokyho na „kontroláku". Následoval velmi nepříjemný pád s přetočením na záda. Přesto šel Hoky opět tvrdě a pevně do opětovného zákroku a nakonec získal 94 bodů.

Třetí den soutěžní den Milan Truksa s Hokym předváděl soustředěnou a rychlou poslušnost, avšak s chybami při odkládačkách. Pomaleji provedené zaujetí poloh a u odložení vstoje s kroky navíc. Největší chyba však přišla při volném aportu. Pes při návratu zpět i s aportem šel přímo ke stojanu s činkami, kde jej evidentně zaujala druhá činka a přitom ještě svou činku upustil. Po očichání původní 2 kg činku opět uchopil a přinesl k psovodovi. Konečné hodnocení tak mělo hodnotu 85 bodů. Na stopu mezitím odjeli Jan Böhm s Forny, kteří předvedli velmi pěkný výkon ohodnocený 95 body. Markéta Maňáková s Abby měla mírné problémy na dvou úsecích při ověřování, jeden předmět měla při označení pod loktem a ještě jí japonský rozhodčí vytknul rychlejší tempo na stopě. Celkové hodnocení tak bylo 88 bodů. Na stadiónu v tomto čase předváděl svoji poslušnost i Josef Šesták s Cyklonem. Pomaleji provedené odložení vsedě i vleže, odložení vstoje provedeno s kroky navíc a také silný náraz do psovoda po přivolání znamenalo zisk 87 bodů.

Poslední soutěžní den se v obraně představil Jan Böhm a jeho Forny. Ten předvedl výborný výkon jen s velmi drobnými nedostatky, za který si vysloužil 97 bodů. V poledních hodinách nastoupil na svou poslední disciplínu Petr Foltyn a Auzzy. Tou byla pachová stopa. Slibný terén s písčitou a kyprou hlínou šel Auzzy s chutí a zájmem. Dopustil se jen drobných chyb, např. při opakovaném vybočení hlavou mimo položenou stopu, ve dvou případech byla chyba při označení předmětu, který měl částečně pod packou a rozhodčím vytčené vyšší tempo při sledování stopy. Konečné hodnocení bylo za 91 bodů.

Mistrem světa se stal Němec Yannick Kayser s Punk vom Further Moor, kteří v celkovém součtu všech tří disciplín získali 294 bodů. Z Čechů se nejlépe umístil Jan Böhm s Forny ze Soutoku Sázavy, který s 282 body skončil na 16. místě. Josef Šesták s Cyklonem s 275 body skončil na 39. místě, Petr Foltyn a Auzzy Ostraryka získali 267 bodů, což jim vyneslo 68. příčku. Milan Truksa s Hoky Monur obsadili s 263 body 78. místo a Markéta Maňáková s Abby Ostraryka 263 body skončila na 81. místě.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY zde: https://www.caniva.com/event/1442/27th-FCI-IPO-World-Championship/result/ipo/ipo_3

Zdroj/foto: www.kynologie.cz

---
---