DOBROVOLNÍ I PROFESIONÁLNÍ HASIČI ZNAJÍ LETOŠNÍ MISTRY ČR V POŽÁRNÍM SPORTU

Praha viděla i nový český rekord v požárním útoku žen!

Od pátku 25. do neděle 27. srpna 2017 probíhalo v Praze 46. Mistrovství české republiky v požárním sportu družstev HZS ČR a 64. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

Soutěž odstartovala v pátek odpoledne disciplínou výstup na cvičnou věž. Tu závodníci absolvovali na Výstavišti v pražských Holešovicích na prostranství před Veletržním palácem. Jako první se na startu představili dorostenci a dorostenky v kategoriích mladší (13 – 14 let), střední (15 – 16 let) a starší (17 – 18 let). V kategorii mladších se z titulu mistra ČR radovali Martin Holčák (SDH Oznice) a Lucie Pomahačová (SDH Kvasejovice), mezi středními dorostenci zvítězili Lukáš Gerža (SDH Oznice) a Apolena Kasalová (SDH Dobrá). V kategorii staršího dorostu soutěž ovládli Vojtěch Klenka (SDH Brloh) a Lucie Macháňová (SDH Topolany). O pouhou jednu setinu sekundy zvítězila mezi ženami ve výstupu do 2. podlaží cvičné věže Martina Perková (SDH Alojzov). Absolutním mistrem ČR ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže se v Praze stal Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje.

V sobotu čekal na závodníky dlouhý den. Během něj absolvovali družstva závody ve štafetách na 4 x 100 m s překážkami a jednotlivci běželi 100 m s překážkami. Jako první se na stadionu Olymp Praha představili jednotlivci. Absolutním mistrem ČR se stal s časem 15,93 s Lukáš Kroupa z SDH Tuř. Mezi ženami zvítězila čerstvá světová rekordmanka z Villachu Šárka Jiroušová s časem 16,30 s.

Ve štafetách žen na 4 x 100 m s překážkami zvítězily ženy z SDH Chválenice B v čase 61,91 s před ženami SDH Komárovice a SDH Chválenice A. Nejlepší štafetou dobrovolných hasičů je štafeta B SDH Zbožnov, mezi profesionálními hasiči zvítězila štafeta HZS Moravskoslezského kraje, která předvedla čas 53,51 s.

V neděli uzavřela celý šampionát královská disciplína požárního sportu, kterou je požární útok. I ta se uskutečnila na stadionu Olymp Praha. Mezi ženami se nejlépe vedlo týmu SDH Chválenice, který svým druhým pokusem, jenž měl hodnotu 23,16 s, vytvořil nový český rekord! Dobrovolným hasičům kralovali muži z SDH Hlinsko, kteří měli jediný platný pokus v soutěži. Ten měl hodnotu 25,53 s a stačil na zlaté medaile. Profesionálům pak v čase 21,42 s vládli muži z HZS Zlínského kraje.

Celkově se na prvním místě mezi ženami umístily hasičky z SDH Chválenice, druhé byly ženy SDH Komárovice a bronz získaly hasičky z SDH Dolní Měcholupy. Závodnice z Chválenic obhájily v Praze svůj republikový titul z roku 2016. Titul mistra ČR v požárním sportu mezi dobrovolnými hasiči obhájili muži SDH Zbožnov před SDH Žebnice a SDH Michálkovice. Mezi profesionály zvítězilo družstvo HZS Moravskoslezského kraje, které taktéž obhájilo loňský titul. Stříbro vybojovali hasiči z HZS Plzeňského kraje, bronz putuje do Zlínského kraje.