Plavec Jakub Kovařík je dvojnásobným juniorským mistrem světa

Češi získali celkem čtyři medaile.

Ve dnech 31. července až 6. srpna bojovali mladí čeští plavci o cenné kovy na Mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání 2017. Patnáctý ročník světového šampionátu se konal v ruském Tomsku. Z české výpravy nejvíce zazářil Jakub Kovařík, který získal dva tituly mistra světa a spolu se smíšenou štafetou ještě přidal bronz. O další bronzovou medaili se pak zasloužil ještě Jakub Klimpar.

Český tým se představil ve 24 disciplínách. Nejúspěšnějším členem výpravy se stal Jakub Kovařík, který zvítězil v závodě na 100 metrů surface (na povrchu). Druhý titul juniorského mistra světa přidal ještě na trati 100 metrů immersion (s ponorem).  Ve smíšené štafetě na 4x100 metrů BF (kraul) vybojovalo české kvarteto ve složení Kovařík, Chromcová, Uhlířová, Klimpar bronzovou medaili. Jakub Klimpar pak vybojoval ještě další individuální bronz na trati 50 metrů BF. Na stovce BF byl Jakub Klimpar diskvalifikován, na dvoustovce BF byl sedmý. Jakub Kovařík ke dvěma zlatým triumfům ještě přidal skvělé 4. místo na trati 50 metrů apnea a 5. místo v závodě 50 metrů surface.

Karolína Dererová do individuálního finále nepoustoupila v žádné disciplíně, nejlépe skončila devátá v závodě 100 metrů surface (další výsledky: 200 metrů surface – 12. místo, 50 metrů surface – 15. místo). Alžběta Hnáthová zaznamenala svůj nejlepší výsledek na 200 metrů surface, kde skončila jedenáctá. Na trati 400 metrů surface obsadila 19. místo, na stovce pak byla bohužel v rozplavbách diskvalifikována. Daniela Uhlířová nejlépe skončila ve finále 50 metrů BF na šestém místě, v závodě 100 metrů BF doplavala na celkovém 13. místě, na 200 metrů BF skončila dvaadvacátá.

Tereza Chromcová obsadila v závodě na 100 metrů BF 10. místo, na 200 metrů BF byla dvanáctá a na stovce immersion (s ponorem) obsadila 16. místo. Lucie Kolaříková doplavala desátá v závodě na 50 metrů apnea, 400 metrů surface znamenalo pro Češku 12. místo. Karolína Žižková skončila ve finále 400 metrů immersion na krásném šestém místě, na stovce immersion byla jedenáctá a na 50 m apnea obsadila 19. příčku.

Eliška Trollerová skončila dvakrát na 14. místě (800 metrů surface a 1500 metrů surface), na 50 metrů surface obsadila 19. místo. Matyáš Kubíček doplaval nejlépe na 15. místě (800 metrů surface), na 200 metrů surface skončil na 17. místě a v závodě na 100 metrů surface doplaval celkově dvacátý.

Češi se představili i ve čtyřech štafetách. Kromě bronzové na 4x100 metrů BF startovaly české týmy ještě na trati 4x50 metrů, kde smíšený tým Kovařík, Dererová, Žižková, Klimpar skončil osmý. Ženy se ve složení Dererová, Hnáthová, Žižková, Kolaříková nejprve představily na trati 4x200 metrů surface, kde skončily páté, v závodě 4x100 metrů surface jim pro změnu náleželo osmé místo.

Ilustrační foto: Jakub Kovařík (zdroj: denik.cz)