Na MČR ve freedivingu se zahraniční účastí se domácí neztratili

Mistry ČR se stali Barbora Ivanská a David Vencl.

V sobotu 3. června se v plaveckém bazénu Aquacentru v Pardubicích uskutečnilo Mistrovství České Republiky ve freedivingu. Kromě domácích závodníků se ve startovní listině objevili i zahraniční účastníci z Polska, Slovenska, Slovinska, Austrálie, Lotyšska, Německa, Španělska, Velké Británie a Běloruska. V soutěžní kategorii se představilo 31 mužů a 13 žen, další desítka účastníků si disciplíny vyzkoušela v rámci kategorie Hobby.

Na šampionátu se soutěžilo ve dvou bazénových disciplínách – statické apnoi (STA) a dynamické apnoi (DYN). Každá disciplína se přitom vyhlašuje zvlášť, celkovým vítězem se stal freediver či freediverka s nejvyšším bodovým součtem z obou částí. Na průběh závodu dohlíželo sedm rozhodčích z Česka, Polska a Ruska.

Ve statické apnoi, kde se potápěč pokouší o co nejdelší zádrž dechu pod vodou v klidové poloze a měří se mu maximální dosažený čas, se nejvíce dařilo Polákovi Mateuszovi Malinovi (klub Limitless), který pod vodou vydržel 8,20 min. Na druhém místě skončil domácí Milan Wilczák (Ocean Devils Brno) s časem 6,57 min., třetí místo obsadil také Čech, Radek Dvořák (Freedivingový klub KWS), který zadržel dech na 6,31 min.

Mezi ženami první a třetí místo obsadily Češky. Zvítězila Kateřina Šuranská (Apneaman) za čas 6,50 min., třetí místo získala Barbora Ivanská (Apneman) za čas 5,01 min.

V dynamické apnoi potápěč pro změnu plave pod hladinou na jeden nádech za pomocí ploutví nebo monoploutve a měří se mu maximální dosažená vzdálenost. Mužskou část opět ovládl Polák Malina, který na jeden nádech uplaval 250 metrů, nejlepší z Čechů byl šestý Michal Švadlenka (Apneaman) za výkon 171 m.

Mezi ženami zvítězila Polka Julia Kozerska (OM WOPR Katowice), která uplavala 191 metrů. Z Češek byla nejlepší na třetím místě Vendula Strachotová (Ocean Devils) za výkon 168 metrů.

V celkovém hodnocení mezi ženami zvítězila Lotyška Yulia Maryevich (free-diving.lv). Druhé místo a tedy i titul mistryně ČR získala Barbora Ivanská (Apneaman). Mezi muži celkově zvítězil Polák Mateusz Malina (Limitless), mistrem ČR se stal z celkového pátého místa jako nejlepší Čech David Vencl (Apneaman).