38 MEDAILÍ VEZOU ČEŠTÍ HASIČI Z OLYMPIÁDY VE VILLACHU

Poslední závodní den patřil výstupu na věž i klasickým disciplínám CTIF.

V rakouském Villachu vyvrcholila v sobotu 16. července hasičská olympiády, tedy XVI. Mezinárodní hasičská soutěž a XXI. Mezinárodní setkání hasičské mládeže. Posledními závody byl výstup do 4. patra cvičné věže i závod v klasických disciplínách CTIF. A česká medailová sbírka se opět rozšiřovala.

Do závodu v klasických disciplínách CTIF nastoupla v sobotu družstva ve věkové kategorii B (všem členům družstva je nad 35 let) dobrovolných hasičů a družstva žen v kategoriích A i B. V kategorii A obsadila ženská družstva 9. místo – Velké Meziříčí, 13. místo – Vlčnov, 15. místo – Písková Lhota a 19. místo – Bludov. Ve věkové kategorii B obsadilo družstvo SDH Skalice výtečné druhé místo a rozšířilo tak již početnou medailovou sbírku české výpravy o další stříbro. V kategorii B mezi dobrovolnými hasiči obsadilo družstvo Vlčnov M3 16. místo. Zářili ovšem profesionální hasiči z HZS Královehradeckého kraje, kteří svůj závod ovládli a získali zlaté medaile!

Soutěž ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže se odehrávala mimo stadion v ulicích města Villach a přilákala velký počet diváků. Ve finálových bězích měli Češi zastoupení v kategorii žen a v kategorii dobrovolných hasičů, kde se do finále probojovali hned dva čeští zástupci. Adriana Janíčková mezi ženami (které měly v této disciplíně ve Villachu olympijskou premiéru) obsadila s časem 8,02 s (ženy nevystupují až na vrchol věže) 4. místo. Závod dobrovolných hasičů ovládl s časem 14,04 s český reprezentant Milan Nerval, kterého na stupně vítězů doprovodil i druhý český finalista Jindřich Harasimovič, který bral za čas 14,61 s bronzovou medaili.  Další medaile pak čeští reprezentanti v této disciplíně získali v kategorii týmů po součtu časů. Ženy A získaly stříbro, ženy C bronz. Tým dobrovolných hasičů A přidal do české sbírky zlato, tým B další stříbro. Bronzovou medaili vybojoval i tým profesionálů.

Poté následovalo večerní slavnostní zakončení, v jehož rámci byli také vyhlášeni vítězové dvojboje jednotlivců. Do toho se závodníkům započítávaly výsledky z běhu na 100 m s překážkami a výstupu na cvičnou věž. V kategorii žen obsadila ve dvojboji druhé místo Veronika Krejčí, na třetím místě byla Barbora Šubrtová. Kategorii dobrovolných hasičů pak čeští zástupci opanovali. Zlato si za dvojboj odváží Milan Netrval, stříbro patří Stanislavu Paulíčkovi a bronz vybojoval Dominik Soukup.

V celkovém hodnocení vybojovaly všechny cenné kovy v kategorii žen česká družstva, tým dobrovolných hasičů A zvítězil před týmem z Německa a družstvem C českých mužů. Profesionálové v družstvech přidali další bronzovou medaili. Celkem česká výprava vybojovala ve Villachu 38 medailí, z toho 14 zlatých.

Češi tak svým vystoupením v Rakousku potvrdili, že se právem mohou řadit mezi absolutní světovou špičku v hasičském sportu. A to nejen mezi závodníky! Českou republiku na hasičské olympiádě reprezentovalo také 21 rozhodčích, kteří se zhostili role arbitrů v soutěži mládeže, klasických disciplín CTIF i v požárním sportu.

Letošní hasičská olympiáda je již minulostí. Další, XVII. Mezinárodní hasičská soutěž, se uskuteční za čtyři roky, hasičská mládež se na XXII. Mezinárodním setkání hasičské mládeže potká již za dva roky ve Švýcarsku.