ŠÁRKA JIROUŠOVÁ VYTVOŘILA SVĚTOVÝ REKORD V BĚHU NA 100 M S PŘEKÁŽKAMI!

Ve Villachu odstartovala běhy na 100 m s překážkami hasičská olympiáda.

Ve středu 12. července odstartovalo v malebném rakouském alpském městě Villach XII. Setkání mládeže a XVI. Mezinárodní hasičská soutěž, tedy hasičská olympiáda. A hned první závodní den přinesl ohromnou radost českým barvám.

V běhu na 100 s překážkami vytvořila česká reprezentantka Šárka Jiroušová nový světový rekord, který má nyní hodnotu 15,56 s! Své dosavadní maximum a zároveň český rekord, který zaběhla loni v září při závodech v Pískové Lhotě, vylepšila o celých 33 setin sekundy.

Disciplína 100 m s překážkami byla celá v režii českých závodníků. Do ženského finále se probojovaly hned tři české závodnice. Kromě již zmíněné světové rekordmanky Šárky Jiroušové, která světové maximum zaběhla v průběhu soutěžního dne nikoliv v samotném finále, běžely v závěrečném běhu i Veronika Krejčí a Barbora Šubrtová, která finále ovládla s časem 18,50 s. České trio ve finále doplnila ještě reprezentantka Běloruska.

V mužském finále byl k vidění ryze český souboj. Probojovali se do něj Lukáš Kroupa, Stanislav Paulíček, Petr Grassl a Dominik Soukup. V cíli byl z českých borců nejrychleji Lukáš Kroupa, a to v čase 15,46 s. I ve finále běhu profesionálních hasičů se mohla z vítězství radovat česká výprava. V silné ruské a běloruské konkurenci se prosadil Pavel Krpec, který zvítězil s časem 15,50 s.

Češi tak ovládli všechny kategorie – dobrovolných hasičů, profesionálních hasičů i žen a jen během prvního dne získali šest medailí. A navrch přidala Šárka Jiroušová světový rekord! Hasičská olympiáda tak nemohla pro českou výpravu začít lépe.

Ve středu v podvečer pak bylo ve Villachu na programu slavnostní zahájení a zapálení olympijského ohně. V rámci slavnostního zahájení pak byli také vyhlášeni všichni vítězové z úvodní disciplíny běhu na 100 m s překážkami. Účastníky hasičské olympiády přivítal ve Villachu rakouský prezident Alexander Van der Bellen, rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka i starosta Villachu Günther Albel.

Českou republiku ve Villachu reprezentuje celkem 23 týmů v požárním sportu a klasických disciplínách CTIF. Poprvé v historii Češi vyslali do bojů i čtyři mládežnické týmy včetně obhájkyň vítězství z Opole (2015), dívek z Pískové Lhoty. Právě díky jejich vítězství na minulé soutěži bylo možné do Villachu vyslat čtyři týmy mladých hasičů do 16 let. Ty za sebou mají prozatím tréninky štafet a požárního útoku. Ostrý start mladé hasiče teprve čeká.