Přebor Svazu vojáků v záloze ČR ke 100. výročí bitvy u Zborova

Bitvu u Zborova si připomněli na 8 střelnicích po celé ČR.

Přebor Svazu vojáků v záloze ČR ke 100. výročí bitvy u Zborova

Dne 1. července 2017 si Svaz vojáků v záloze ČR důstojným způsobem připomenul 100. výročí bitvy u Zborova, která se na východní frontě první světové války odehrála 2. července 1917. Tato bitva byla v kontextu celé války jen drobnou epizodou, ale pro další cesty našich národů byla událostí přímo osudovou. Na základě tohoto prvního úspěšného nasazení našich legionářů jako cca třítisícové samostatné jednotky došlo k uznání schopností našich vojáků ruským velením a k následnému výraznému nárůstu počtu našich legionářů a jejich jednotek (do konce r. 1917 cca 40 000, následující rok na konci války dosahovala vojenská síla téměř 100 000 legionářů), což bylo jedním ze zásadních předpokladů vzniku a mezinárodního uznání samostatného Československého státu při rozpadu Rakouska-Uherska.

Přebor SVZ ČR v mířené střelbě z velkorážové pistole na přesnost a na rychlost, který proběhl simultánně ve stejnou dobu na osmi střelnicích po celé republice, byl otevřenou střeleckou soutěží a tak se kromě členů SVZ ČR mohli zúčastnit také další zájemci, zejména vojáci v aktivní službě, vojáci mimo aktivní službu, Aktivní zálohy, atd.). Celkově se přeboru zúčastnilo 175 členů SVZ ČR a několik desítek dalších zájemců.

Organizátory tohoto přeboru byly Kluby vojáků v záloze Liberec, Fruko Jindřichův Hradec, Mokrá, Most, Nový Jičín, Napajedla, Polná a Vyškov-město, soutěže proběhly na střelnicích Hodkovice nad Mohelkou, Dolní Skrýchov, Mokrá, Most-Čepirohy, Sedlnice, Napajedla, Dobroutov a Luleč. Soutěžilo se ve třech standardních střeleckých disciplínách podle pravidel SVZ ČR:

- mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 135/P v čase 2 + 6 minut

- mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 77-P (50/20) v čase 2 + 6 minut

- mířená střelba na rychlost (10 nábojů) na terč 77-P (50/20) - čas měřený na setiny vteřiny

Nejlepšího výsledku dosáhl Josef Rendl z KVZ Týn nad Vltavou (na střelnici Dolní Skrýchov) se ziskem 355,73 bodu, na druhém místě skončil Jaroslav Knápek z KVZ Nový Jičín (na střelnici Sedlnice) se ziskem 350,33 bodu a na třetím místě se umístil Vladimír Vejslík z KVZ FRUKO Jindřichův Hradec (na střelnici Dolní Skrýchov) s 349,88 bodu. Tito tři nejlepší střelci z Přeboru SVZ ČR 2017 obdrží poháry předsedy SVZ ČR.

V Libereckém kraji tuto soutěž organizoval Klub vojáků v záloze Liberec na střelnici v Hodkovicích nad Mohelkou s podporou Ministerstva obrany. V průběhu střelecké soutěže si mohli nejen účastníci soutěže, ale také mnozí další zájemci a návštěvníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a dobové ruční palné zbraně včetně lehkých a těžkých kulometů v rámci ukázky, kterou připravilo Muzeum tankové techniky Smržovka.

Přebor SVZ ČR ke 100. výročí bitvy u Zborova proběhl velmi úspěšně a kromě spokojených členů SVZ ČR, kteří si mohli porovnat své dovednosti v daných střeleckých disciplínách, prokázal také schopnost Svazu vojáků v záloze ČR organizovat takováto střelecká zápolení v rámci celé ČR a napomáhat tak při zdokonalování v branné přípravě obyvatelstva.

 

TExt: Karel Krátký, foto: archiv pořadatele

---