45. ROČNÍK HRY PLAMEN OVLÁDLI HASIČI Z MICHÁLKOVIC

Jubilejní ročník MČR hry Plamen a dorostu SH ČMS hostil Zlín.

45. ROČNÍK HRY PLAMEN OVLÁDLI HASIČI Z MICHÁLKOVIC

V sobotu 1. července 2017 odstartoval ve Zlíně jubilejní 45. ročník Mistrovství České republiky hry Plamen a dorostu SH ČMS v požárním sportu. Jako první své síly změřili mladí hasiči ve hře Plamen, která nejen na atletickém stadionu trvala celé tři dny.

Na úvod se závodníci vydali do městského lesa na Letné, kde se uskutečnila disciplína požárnická všestrannost. Ta sestává z disciplín střelba, první pomoc, uzlování, topografie, požární ochrana, překonávání lana a samozřejmě i běh mezi jednotlivými stanovišti závodu. Do závodu ve Zlíně nastoupilo dvacet šest pětičlenných hlídek z 15 družstev, která se MČR zúčastnila. K běžeckému času se hlídkám připočítaly případné trestné body za chybně splněné úkoly. Každému družstvu se pak do celkového hodnocení započítával výsledek lepší hlídky. S nástrahami tratě ve Zlíně se nejlépe vypořádala hlídka z SDH Dolní Dobrouč (Pardubický kraj), druhá byla hlídka SDH Manětín (Plzeňský kraj), třetí byli mladí hasiči z SDH Žlutice (Karlovarský kraj).

V neděli 2. července se závodníci přesunuli na stadion, kde je čekal nejen slavností nástup, ale především štafety CTIF a požární útok CTIF. Ve štafetě se nejlépe vedlo družstvu Michálkovic (Moravskoslezský kraj), druhé místo obsadilo družstvo z Bludova (Olomoucký kraj), bronz vybojovalo družstvo Pískové Lhoty (Středočeský kraj). V požárním útoku CTIF, který je zaměřený na technickou zručnost, kolektivní součinnost a koordinaci celého týmu a také na pořadovou přípravu, zvítězili mladí hasiči z Pískové Lhoty, stříbro putuje do Bludova, bronz do Dolních Měcholup (Praha). Nedělní třetí disciplínou byla štafeta dvojic, disciplína, která se letos poprvé měřila elektronicky. Zvítězila dvojice z Pískové Lhoty před dvojicemi z Manětína a Bludova.

Hra Plamen ve Zlíně vrcholila v pondělí 3. července štafetou na 4x60 m a požárním útokem. Ve štafetě, kde byly k vidění vynikající časy, zvítězila Písková Lhota před Michálkovicemi a Střezimíří (Středočeský kraj). Požární útok ovládli hasiči z Michálkovic před Manětínem a Oznicí (Zlínský kraj). Po sečtení bodů ze všech disciplín bylo jasné, že mistry ČR ve hře Plamen se pro rok 2017 stali hasiči z Michálkovic (Moravskoslezský kraj) s celkovým součtem 17 bodů, na druhém místě se usadili hasiči z Pískové Lhoty (středočeský kraj) s 18 body a bronz vybojovali hasiči z Manětína (Plzeňský kraj) s 27 body.

To ale ještě nebyla definitivní tečka za letošním „Plamenem“. Tu obstaral závod o přebornický titul mistra republiky v běhu na 60 m s překážkami. Mezi dívkami zvítězila Lucie Pomahačová z SDH Střezimíř (Středočeský kraj) před Štěpánkou Horskou z SDH Žlutice (Karlovarský kraj) a Terezou Peřinovou z SDH Dolní Dobrouč (Pardubický kraj). Mezi chlapci zvítězil Jiří Červinka z SDH Bludov (Olomoucký kraj) před Maximem Rokoszem z SDH Michálkovice (Moravskoslezský kraj) a Martinem Holčákem z SDH Oznice (Zlínský kraj).

Připomeňme, že hra Plamen slaví letos již 45 let svého trvání, první ročník se tedy konal již v roce 1972! Zpočátku se mezi disciplíny řadil kvíz, branný závod, hadicové štafety, štafety požárních dvojic, vázání uzlů a rozvinování hadic na kuželky. V současné době je základním kamenem práce s mládeží v SH ČMS právě hra Plamen, která je založena na dvou základních aspektech. Těmi jsou volnočasová a vzdělávací činnost a rozvoj fyzické kondice prostřednictvím sportovních disciplín jako příprava pro budoucí dobrovolnickou činnost v záchranářských jednotkách. O oblíbenosti hasičských kroužků mezi dětmi a mládeží svědčí i každoroční nárůst počtu členů SH ČMS ve věku 3 – 18 let, kterých je v současnosti téměř šedesát tisíc.

Kompletní výsledky a obsáhlou fotogalerie z MČR hry Plamen 2017 naleznete na www.dh.cz.  

 

Foto: SH ČMS

---
---
---
--