Záslužná kynologie – i vodící psi mají své mistrovství ČR i Mistrovský pohár

Vodící psi hrají zásadní roli v životě nevidomých osob.

Ve středočeské obci Hvozdnice se 3. června konal ve zdejším Výcvikovém areálu Helppes 13. ročník Mistrovského poháru ČKS ve výkonu vodících psů 2017. Konalo se zde zároveň Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních psů 2017.

Celkem 100 bodů mohli účastníci získat za pět soutěžních disciplín (každá za 20 bodů), a to Přivolání psa (ke mně nebo k noze), Polohy psa (sedni, lehni, vstaň před nebo vedle psovoda), Aport, Ponechání psa na místě (dlouhodobé odložení) a Lhostejnost psa vůči pohozené a hozené potravě.

Hodnocena byla i tzv. Speciální část, jejíž součástí bylo vedení osoby - psovoda se zrakovým postižením po určené trase. Všichni soutěžící procházeli stejnou soutěžní trasou, na které se nacházely přirozené i umělé překážky. V jednom z míst soutěžní trasy byla na zemi pohozená, pro psa nezávadná, potrava. Smyslem tohoto cviku bylo, aby si pes nevšímal potravy ležící na zemi a neohrozil tak své zdraví či život.

Vítězkou mistrovské soutěže o Pohár ČKS se stala jednoznačně Viktorie Vrátilová s retrívrem Atty z Annenských zahrad, když získala celkem 597 bodů, z toho 99 bodů za poslušnost a 498 za speciální část. Zvítězila tak jasně v obou dílčích částech.

Mistryní České republiky ve výkonu asistenčních psů pro rok 2017 se stala Věra Janoštíková se zlatým retrívrem Arnie from Black Gully. Tato dvojice získala celkem 286 bodů, z toho 95 za poslušnost a 191 za speciální cviky. Poslušnost tak měl tento tým nejlepší z celého startovního pole. Nejlepší Speciální část předvedla Barbora Reiterová se zlatým retrívrem Eliškou b.p.p., za niž získala 197 bodů. Celkově skončila druhá, zároveň se Reiterová stala i Nejlepším juniorem na šampionátu.