DVA ČEŠTÍ PILOTI NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ V RED BULL AIR RACE

Třetí díl prestižního leteckého seriálu hostilo Japonsko a Čechům se nadmíru dařilo!

DVA ČEŠTÍ PILOTI NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ V RED BULL AIR RACE

První červnový víkend se v japonské Chibě uskutečnilo třetí kolo seriálu Red Bull Air Race v letecké akrobacii. Již druhou sezónu závodí v této soutěži dva čeští piloti a v Japonsku se poprvé oba dva postavili společně na stupně vítězů.

Petr Kopfstein v neděli 4. června zaletěl svůj dosud životní závod, když doletěl na druhém místě za domácím vítězem Yoshihide Muroyou. Druhý český pilot Martin Šonka pak tuto dvojici doplnil na stupních vítězů na třetím místě.

„Jsem neskutečně šťastný, všechno do sebe krásně zapadlo. Zase odjíždím z Japonska naprosto spokojený, protože loni jsme zde získali první body v Master Class. Bylo velmi příjemné stát na pódiu s Martinem, se kterým se znám mnoho let. Za náš tým slibujeme, že tohle je jen začátek,“ radoval se Petr Kopfstein, jehož maximum bylo dosud šesté místo ze závodu v San Diegu z dubna letošního roku. V průběžném hodnocení seriálu se Petr Kopfstein posunul z desáté na čtvrtou příčku. V současnosti má na svém kontě 17 bodů a na třetího Němce Matthiase Dolderera ztrácí šest bodů.

Martin Šonka byl velmi blízko svému druhému triumfu v Red Bull Air Race. Ve finále totiž zaletěl ze všech čtyř účastníků Final Four nejrychlejší čas, ale kvůli chybnému průletu bránou číslo čtyři mu byly v cíli k celkovému času přičteny dvě trestné sekundy jako penalizace a český pilot se tak musel spokojit „pouze“ se třetím místem. „Chtěli jsme tu Yoshimu vrátit loňskou porážku a bývalo by to i vyšlo, kdybychom neudělali tu chybu. Čas jsme měli o půl sekundy rychlejší a bohatě by to stačilo, ale bohužel jsem v jedné bráně začal zatáčet o něco dříve. To mě strašně mrzí, protože jsme měli na to tady vyhrát. Na druhou stranu mám ze třetího místa radost. Sice jsme přišli o celkové vedení, máme ale stejně bodů jako první Yoshi Muroya. Je to stále ještě začátek sezóny,“ zhodnotil své vystoupení Martin Šonka, který je nyní v průběžném hodnocení seriálu se 30 body na druhém místě.

A samozřejmě nemohl opomenout ani úspěch svého kamaráda Petra Kopfsteina: „Je to neskutečná věc. Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že na stupních vítězů v závodě Red Bull Air Race budou někdy stát dva Češi,“ uvedl Martin Šonka.

Šanci zopakovat tento úspěch budou mít čeští piloti na počátku července, kdy bude další závod hostit maďarská Budapešť.

 

Foto: Facebook Martina Šonky a Petra Kopfsteina

---