Na Velké ceně města Pardubice kralovala česká plavecká špička i ve světové konkurenci

Mezinárodní obsazení českého závodu nabídlo napínavé souboje.

Na Velké ceně města Pardubice kralovala česká plavecká špička i ve světové konkurenci

V termínu od 19. do 21. května se do Pardubic sjela česká, evropská i světová plavecká špička. Pod záštitou primátora statutárního města Pardubic Martina Charváta se konal již 5. ročník Velké ceny města Pardubic, který byl zároveň 3. kolem Českého poháru Arena Cup.

Tyto závody byly zároveň kvalifikační na mistrovství světa v Budapešti a mistrovství Evropy juniorů v Netanyi. Do Pardubic se sjelo 515 plavců z 80 oddílů ve 13 státech a Velká cena města Pardubice se stal letos jednoznačně nejobsazovanějším závodem domácího poháru. Na startu se objevili kromě domácích Čechů i zástupci z Běloruska, Dánska, Finska, Chorvatska, Islandu, Litvy, Maďarska, Německa, Panamy, Rakouska, Slovenska a Švédska.

Kompletní českou špičku reprezentovalo šest plavců z letní olympiády v Riu Simona Baumrtová (na hlavním snímku), Pavel Janeček, Jan Micka, Martina Moravčíková, Barbora Seemanová a Lucie Svěcená. Chyběla pouze Barbora Závadová, která dlouhodobě trénuje v Austrálii.

Početnou zahraniční delegaci zastupovala např. bronzová medailistka na 50 VZ z OH v Riu Alexandra Herasimenia z Běloruska nebo čtyřnásobná účastnice OH maďarská reprezentantka Evelyn Verrasztó z Maďarska, mistr Evropy juniorů na 50 P Nikola Obrovac z Chorvatska a řada dalších finalistů z poslední olympiády.

Velká cena města Pardubice nabídla kvalitní závody a vynikající výkony, které předvedli i čeští reprezentanti. Nejlepší český závodník Jan Micka všechny tři své starty proměnil ve vítězství. Jasně triumfoval na vytrvaleckých tratích 800 a 1 500 metrů. V nejdelším bazénovém závodě atakoval hranic patnácti minut a dosáhl času 15:05.55. Na osmistovce pak dohmátl v čase 7:59.11. Ke svým tradičním disciplínám si v Pardubicích přidal ještě dvoustovku, na níž vyhrál výkonem 1:51.07. A to navíc chyběl na své další oblíbené trati 400 metrů volný způsob.

Návrat skvělé formy, kterou se na začátku dubna prezentovala v Eindhovenu, potvrdila i Simona Baumrtová. Na znakařských tratích vládla na stovce i dvoustovce a navíc v kvalitních časech. Na nejkratší padesátce byla nad síly Baumrtové pouze Běloruska Herasimenia. Chomutovská plavkyně za sebou vždy nechala I výbornou Islanďanku Eyglo Osk Gustafsdottir. Ke dvěma znakařským zlatům ještě přidala Simona Baumrtová triumf na 200 m polohově a celkově tak získala v Pardubicích tři první a jedno druhé místo.

Po třech titulech si z Velké ceny města Pardubic odvezli také dva hvězdní zahraniční plavci. Bělorus Javhen Tsurkin se radoval na tratích 50 m volný způsob a 50 a 100 metrů motýlek. Litevec Giedrius Titenis nedal nikomu šanci na všech třech prsařských tratích od padesátky až po dvoustovku.

Nárůst formy před blížícím se juniorským mistrovstvím Evropy prokázala Barbora Seemanová. Sedmnáctiletá plavkyně z pražského Motorletu si v Pardubicích vybojovala dvě první (100 a 200 m volný způsob) a dvě druhá místa (50 m volný způsob a 50 m motýlek). Dva závody na 100 a 200 m prsa ovládla rovněž Martina Moravčíková. Obzvlášť cenné je vítězství na stovce, na níž porazila mistryni Evropy z krátkého bazénu 2015 Finku Jennu Laukkanen, která vyhrála závod na 50 m prsa. Diváky svým startem v Pardubicích potěšila bronzová medailistka z olympiády v Riu na 50 m volný způsob Alexandra Herasimenia. Běloruska právě na své nejsilnější trati vyhrála a navíc ještě kralovala v závodě na 50 m znak.

Text: využito textu z ČSPS
Foto: Lukáš Urban (iDNES.cz)