Na MS stopařů ve Slovinsku unikl Čechům bronz o tři body

23. ročník závodů ovládli Němci.

Na MS stopařů ve Slovinsku unikl Čechům bronz o tři body

Od 6. do 9. dubna se ve slovinském městě Ptuj konalo Mistrovství světa FCI stopařů. Již 23. ročníku těchto závodů se zúčastnilo 48 soutěžících z 25 zemí, šlo přitom o nejvyšší účast za celou historii šampionátu.

Českou republiku reprezentoval Martin Matoušek s fenkou německého ovčáka Furií Drapa a Simona Janoušková s německým ovčákem Elkem Bohemia Bells. Oba Češi nastoupili hned první  závodní den, čekal je přitom mírně zvlhlý terén po nočním dešti.

Elko začal nejistě, jakoby s nezájmem. Po chvíli však z nášlapu vyšel a první úsek absolvoval s projevy nejistoty na stopě, včetně chyby u prvního předmětu, kde si po jeho označení a po špatném povelu psovoda pro pokračování nejdříve sedl a teprve potom pokračoval v práci. Druhý předmět na prvním dlouhém úseku už byl v pořádku, ale určitý projev nejistoty pokračoval až do prvního lomu. Po jeho vypracování se konečně projevil ve svém stylu a zbývající podstatnou část stopy již absolvoval je s drobnými chybami v nepřesnosti a výbornou práci na lomech. Podstatnou část ztrátových bodů dostal na problémovém prvním úseku a chybou u prvního předmětu. Za svou práci byl hodnocen 88 body.

Martin Matoušek s Furií nastoupil v odpoledních hodinách. Vše začalo výborně. Asi na délku tří stopovacích vodítek od nášlapu, najednou Furia začala řešit změnu směru. Krátce od nášlapu začal úsek do oblouku, následný úsek pak měl 500 kroků. Po ostrém lomu měl další úsek 700 kroků. Následně ve velmi krátkých úsecích byly provedeny 4 lomy a oproti zvyklostem z toho byly celkem 3 ostré. Jednoznačně prověrka psa a psovoda se vším všudy. Přesto vše dopadlo výborně a se ztrátou za drobné chyby byla práce této dvojice hodnocena 95 body jako velmi dobrá.

V sobotu jako první z Čechů vyrazil Martin Matoušek a Furia Drapa. Předvedli krásné terény, hustější osení a optimální počasí nabízely možnost hezkého výsledku. Furia předvedla výborný výkon. V pravidelném tempu, s nízkým nosem a svým typickým zájmem o stopu od počátku až do konce. Předvedla krásně vypracované lomy i označení předmětů. Drobná chybička přišla při vyjití z oblouku a pak už jen v předposledním úseku lehké pozastavení. Byla ohodnocena velmi dobře za 93 bodů.

Simona Janoušková s Elkem na druhé stopě napsala výborných 96 bodů. Elko šel po stopě od počátku s větší chutí, ale drobných chyb se nevyvaroval. Zdálo se, že co německý rozhodčí dopoledne ubral Furii, nyní přidal Elkovi. Společných 372 bodů obou Čechů znamenalo 4. místo ve družstvech, jen o 3 body od bronzu.

V hodnocení jednotlivců Martin Matoušek s Furií obsadil 7. místo (188 bodů), Simona Janoušková s Elkem skončila třináctá (184 bodů).

Mistrovství světa ovládl Michael Tomczak z Německa s Aik von Rio Negro, kteří získali celkem 196 bodů. Německo pak zvítězilo i mezi týmy.

VÝSLEDKY - JEDNOTLIVCI:

http://ipo-fh2017.si/ipo_files/IPO%20FH%202017%20final%20Results.pdf

VÝSLEDKY - DRUŽSTVA:

http://ipo-fh2017.si/ipo_files/IPO%20FH%202017%20Results%20Teams.pdf

 

Text a foto: www.kynologie.cz