Malí psi bojovali již počtvrté o velkou jitrničku v Brně

Čtvrtý ročník oblíbeného závodu se konal ve Zbraslavi.

Malí psi bojovali již počtvrté o velkou jitrničku v Brně

V sobotu 29. dubna se v kynologickém areálu Zbraslav na Brněnsku konal již čtvrtý ročník závodu O brněnskou jitrničku s podtitulem Velký závod pro malá plemena.

Jedná se o mimořádný závod pro psy do 45cm kohoutkové výšky podle Národního zkušebního řádu, jehož hlavním cílem je umožnit i začínajícím psovodům, kteří mají zájem o tento typ výcviku, vyzkoušet si, jestli se jim podařilo vše nacvičit správně, a podívat se, jak by měly cviky v jednotlivých kategoriích vypadat. A samozřejmě – potkat se s ostatními psovody s malými plemeny, vyměnit si zkušenosti a změřit výsledky své celoroční práce.

Na tento závod, který je jediný svého druhu na Moravě, přijelo letos 19 závodníků z celé České republiky. V kategorii ZZO startovaly 4 týmy, v kategorii ZMMP 9 týmů, v ZMP1 3 a v ZMP2 3 týmy. Kategorie ZMMP byla pro vyhodnocení ještě rozdělena na začátečníky (závodníci, kteří ještě nemají tuto zkoušku složenou) a pokročilé (se zkouškou).

Zastoupení plemen bylo opravdu různorodé. Letos přijelo pět malých kníračů, dále byly k vidění výkony dvou šeltií, českých teriérů, bíglů i stafordšírských bulteriérů. Své plemeno přijel reprezentovat i border teriér, brabantík, jorkšír nebo trpasličí pinč. Bohužel kvůli kolizi termínu s mistrovstvím republiky agility plemen se nezúčastnili třeba američtí kokršpanělé, jinak pravidelní účastníci tohoto závodu.

Závod posuzovali dva rozhodčí. Pan Vávra hodnotil cvik Ztracený předmět a Poslušnost všech kategorií, pan Mnich Rozlišování, Vyhledání předmětů v terénu a Vyhledání osob. Některé výkony byly opravdu moc pěkné, ale absolutorium se zasloužila čokoládová jorkšírka Čoki, která v kategorii ZMMP dosáhla se svou psovodkou Petrou Průchovou v poslušnosti plný počet bodů a celkově tato dvojice ztratila pouze 8 bodů. A právem se staly hvězdami celého závodu.

Začátečníci si vyzkoušeli, co se doma naučili. Ti pokročilejší prověřili, kde ještě mají přidat. A zkušeným závodníkům, kteří každý rok přijíždějí, aby těm, kteří začínají, ukázali, co se může malé plemeno naučit, patří velký dík pořadatelů. V dubnu 2018 tu bude další Brněnská jitrnička.

Kompletnív výsledky závodu naleznete zde: http://www.jitrnicka.estranky.cz/clanky/kompletni-vysledky-2017.html

Více fotografií naleznete v naší FOTOGALERII nebo na oficiálních webových stránkách závodu.

Text: www.jitrnicka.estranky.cz
Foto: Petra Odložilová