Gabriela Koukalová je opět biatlonistkou roku, Landová ukončila kariéru

Slavnostní galavečer se uskutečnil v Praze.

Ve středu 3. května v Národním domě v Praze byli dekórováni ti nejlepší biatlonisté uplynulé sezony. Bez většího překvapení se královnou večera stala Gabriela Koukalová, která od hlasujících členů Českého svazu biatlonu zvítězila drtivým náskokem, když získala 175 bodů.

Pro cenu si přišla jako mistryně světa ze sprintu, druhá cena celkového pořadí žen ve Světovém poháru a držitelka dvou malých křišťálových glóbů. Kromě toho před pár týdny obdržela od Českého klubu Fair play diplom Fair play za rok 2016, kterým bylo oceněno její gesto ve finiši stíhacího závodu Světového poháru v Pokljuce. V prosinci ve Slovinsku česká biatlonistka dala před cílovou metou gestem přednost německé soupeřce Miriam Goessnerové, které předtím na trati nechtěně přišlápla lyži, načež Němka upadla.

Na druhém místě ankety Biatlonista roku 2016 se 100 body skončil Ondřej Moravec, stříbrný z mistrovství světa ve vytrvalostním závodu. Třetí příčka náleží Evě Puskarčíkové s 91 body, která se zároveň stala i skokankou roku.

Na ocenění dosáhla i nejlepší juniorka Markéta Davidová, dvojnásobná juniorská mistryně Evropy. Zdeněk Vítek, kouč ženské reprezentace, získal ocenění pro trenéra roku. Do síně slávy vstoupil Antonín Žák.

O emotivní část večera se postarala Jitka Landová, která oznámila konec své biatlonové kariéry. Landová vinou únavového syndromu v loňské sezoně do závodů vůbec nenastoupila a ve 26 letech se nyní rozhodla profesionální kariéru ukončit. Celý sál se s ní rozloučil potleskem vestoje. U biatlonu ale přece jen Jitka Landová zůstane. Podle svých slov by se po dohodě s šéftrenérem Ondřejem Rybářem mohla věnovat biatlonové přípravě žáků.