Memoriál ppor. Petra ŠIMONKY

Jubilejní X. ročník střelecké soutěže.

Memoriál ppor. Petra ŠIMONKY

Poslední dubnový pátek byl i letos v Semilech věnován mnohými příznivci střeleckého sportu tradičnímu setkání na místní střelnici na oblíbené střelecké soutěži ve střelbě z armádních ručních zbraní – Memoriálu ppor. Petra Šimonky. Tuto akci každoročně pořádá Liberecká krajská organizace Sdružení válečných veteránů ČR k připomenutí účasti našich vojáků v zahraničních misích a na počest vojáků naší armády, kteří při plnění úkolů v zahraničních misích přišli o život. Účastníci memoriálu uctili památku těchto padlých vojáků minutou ticha.

Nad jubilejním X. ročníkem této střelecké soutěže převzal záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zúčastnil se ho rekordní počet střelců nejen z Libereckého kraje, ale v podstatě z celé republiky. Ze vzdálenějších koutů přijeli např. střelci z Chebu, z Králova Dvora, z Prahy, Brna, Uherského Brodu, Ostravy, Trutnova aj. Na 180 střelců zápolilo ve stejných disciplínách jako v předešlých ročnících, tedy ve střelbě na stanovené terče z velkorážové pistole CZ P-09 a samopalu Sa-vz.58, osvědčených ručních zbraní z produkce České zbrojovky a.s., dlouhodobě nejdůležitějšího českého výrobce ručních palných zbraní.

Akci pořádali liberečtí váleční veteráni ve spolupráci s 31. plukem rchbo Liberec, se Svazem vojáků v záloze ČR, za finanční podpory Libereckého kraje a statutárních měst Liberec a Jablonec nad Nisou, s hlavním partnerem Česká zbrojovka Uherský Brod. Na této akci se aktivně podílely také další subjekty -  město Semily, Krajské vojenské velitelství Liberec, Klub vojáků v záloze Liberec, jednota ČsOL Jablonec nad Nisou, Sportovně střelecký klub Semily a AVZO Semily. Soutěže se již tradičně zúčastňují kromě válečných veteránů také další vojáci v činné službě, vojáci v záloze, Aktivní zálohy, příslušníci policie, městské policie, Hasičského záchranného sboru, vězeňské služby, klubů vojenské historie, klubů vojáků v záloze, střeleckých klubů SSK, AVZO, jednot ČsOL, orgánů st. správy a samosprávy, sponzorů a dalších.

Klidnému průběhu celé akce a spokojenosti všech účastníků nemohlo zabránit ani nepříznivé chladné zimní počasí, které všechny přítomné prověřilo, zda se dokáží s nelehkými klimatickými podmínkami zdárně vyrovnat. I za těchto nepříznivých podmínek mnozí střelci dosahovali vynikajících sportovních výsledků. Souběžně se střelbou probíhaly další doplňkové ukázky kladně hodnocené všemi účastníky a také hosty a dalšími návštěvníky, které do prostoru střelnice tato akce přilákala. Byly to ukázky krátkých ručních zbraní z aktuální produkce hlavního partnera soutěže České zbrojovky a.s. Kromě různých variant celosvětově úspěšné legendární pistole CZ -75 (včetně úspěšných modelů CZ Shadow 1 a CZ Shadow 2) to byly také polymerové pistole CZ P-07, CZ P-09 a k vidění byl také právě na trh uváděný nový model CZ P-10, který si mnozí zájemci mohli také vyzkoušet. Sponzor ARMY-ARMS Liberec předvedl ukázku ze svého prodejního sortimentu, zaměřenou zejména na výrobky firmy GLOCK. Patřičné pozornosti se těšila také ukázka historické bojové techniky a zbraní, kterou připravilo Muzeum obrněné techniky Smržovka.

Vlastní střelecká soutěž družstev a  jednotlivců proběhla standardním způsobem, soutěžilo se podle pravidel Svazu vojáků v záloze ČR. Z pistole se střílelo vstoje bez opory na dva terče ve vzdálenosti 25 metrů, ze samopalu opět vstoje bez opory na jeden terč na vzdálenost 50 metrů ve stanovených časových lhůtách. V silné konkurenci desítek vynikajících střelců si nejlépe vedlo a zaslouženě získalo kromě jiných cen také putovní pohár Válečných veteránů Liberec družstvo KVZ KŽ Králův Dvůr ve složení Pavel Černohorský, Karel Šmíd a Stanislav Voříšek, které získalo celkem 832 bodů. Jen o 2 body méně získalo na druhém místě družstvo Střelecký klub AVZO Cheb a třetí místo obsadilo družstvo KVZ Hodkovice – OLDIES s 815 body. Celkově nejlepším jednotlivcem se stal válečný veterán pplk. v.z. Ing. Oldřich Přecechtěl z družstva Váleční veteráni Liberec s 286 body a získal tak zaslouženě kromě diplomu, medaile a poháru také hlavní cenu - pistoli CZ P-09 DUTY věnovanou hlavním partnerem soutěže Českou zbrojovkou Uherský Brod. O jeden bod za ním se umístil Stanislav Voříšek z družstva KVZ KŽ Králův Dvůr a na třetím místě se umístil s 281 bodem Vladimír Franček z družstva Střelecký klub AVZO Cheb.

Zakončení soutěže a vyhlášení výsledků s dekorováním vítězů a předáním cen se uskutečnilo v Kulturním centru GOLF Semily za aktivní pomoci starostky města Semily Leny Mlejnkové, která také hned při ranním slavnostním zahajovacím nástupu všechny účastníky memoriálu v Semilech přivítala. Za zmínku stojí také fakt, že do soutěže se zapojuje stále více žen, letos jich ve startovním poli bylo celkem třicet. Až do samého závěru celé akce všechny přítomné provázela výborná nálada, neboť kromě dojmů z dosažených střeleckých výsledků využili soutěžící příležitosti opět se setkat se zajímavými lidmi z různých profesních a zájmových skupin, které spojují společné zájmy o střelectví, armádu a vojenství. V neposlední řadě také o problematiku, která je v poslední době velmi aktuální – o zajištění bezpečnosti a podmínkách držení a nošení zbraní.

 

Text: Karel Krátký, foto: archiv pořadatele

---
---