Biatlonová sezona završená dvěma křišťálovými glóby

Poslední díl seriálu se konal v norském Oslu.

Čeští biatlonisté završili v Oslu biatlonovou sezonu 2016/2017 více než úspěšně.

SPRINT

V úvodních sprintech zazářilo duo Gabriela Koukalová a Veronika Vítková, které se v cíli seřadily na čtvrtém a pátém místě, obě udělaly jen jednu chybu. Obzvlášť Veronika Vítková zažívala euforii alespoň v závěrečných závodech, celou sezonou se spíše protrápila. Po sprintu navíc získala Gabriela Koukalová malý křišťálový globus za vítězství v této disciplíně za celou sezonu. Původně nerovný boj na dálku, kdy Češku od Laury Dahlmeierové dělilo 28 bodů, vzalo za své, když jindy suverénní Němka dojela až na 31. místě. Koukalová ji porazila o pět bodů. Vítězkou sprintu se stala bezchybná Finka Mari Laukkanenová. Do stíhačky si vybojovala postup ještě dvaatřicátá Lucie Charvátová (3 chyby), naopak Evě Puskarčíkové z 62. pozice (4) a Jessice Jislové z 96. příčky (6) se cesta do sobotního závodu zavřela.

Závod mužů z Čechů nejlépe zvládl Ondřej Moravec, který udržel čisté střelecké konto a skončil sedmý. Michal Šlesingr chyboval jednou a dojel třináctý, Michal Krčmář s dvěma chybami doběhl na 28. místě. Do stíhačky se probojovali ještě Jaroslav Soukup z 52. příčky (1) a Adam Václavík z 56. pozice (3). Závod vyhrál domácí Johannes Bö.

STÍHAC ZÁVOD

Stíhací závod žen patřil jediné závodnici, suverénní Mari Laukkanenové, která zvítězila stylem start-cíl a ostatní závodnice odsoudila jen k boji o stříbro a bronz. Zároveň se jednalo o jeden z nejemotivnějších momentů Světového poháru, Finka totiž nastoupila do závodu s černou páskou na paži a vítězství věnovala trenérovi, který zemřel o den dříve. Stříbro vybojovala Gabriela Koukalová, která skolila všech dvacet terčů, desítku uzavírala Veronika Vítková, přestože minula třikrát. Lucie Charvátová se výsledkově neposunula, s pěti chybami skončila na 33. místě.

Ve stíhačce mužů byl Ondřej Moravec blízko boje o medaile. Až závěrečná stojka rozhodla o stupních vítězů.  Z trojice nejrychlejších upaloval dál Rus Šipulin, zatímco Fourcade a Bö museli na trestné kolo. O podium tak mohl bojovat právě Moravec, který se pohyboval na čtvrtém místě. I on však chyboval a do cíle dojel osmý. Michal Krčmář se s jednou chybou posunul na 13. místo, Michal Šlesingr (3) skončil čtyřiatřicátý, Jaroslav Soukup chyboval třikrát a skončil na 44. místě a hned za ním dojel Adam Václavík (4).

ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM

Závěrečným závodem celé sezony byl závod s hromadným startem pro 30 nejlepších. Koukalová se držela vpředu, poté udělala jedinou chybu na druhé ležce, ale pak už se jen prodírala pořadím vzhůru. Úspěšnou sezonu završila stříbrem, když nestačila v posledním kole jen na Norku Tiril Eckhoffovou. V cíli pak převzala svůj druhý malý křišťálový globus za tuto disciplínu. Veronika Vítková se také držela na předních pozicích, i když na obou stojkách jí vždy zůstal jeden nesestřelený terč. Úplně poslední ranou pak přišla o jisté stupně vítězů, nakonec dojela na i tak fantastickém čtvrtém místě. Eva Puskarčíková chybovala také jen dvakrát, ale běžecky jí závod nesedl a skončila na 25. místě.

Hromadný start mužů se neobešel bez dramatu. Martin Fourcade, už jistý vítěz celkového pořadí, totiž nastoupil do závodu bez doplněných nábojů a už na první položce mu nábojnici házel jeho trenér přímo na stav. Při druhé zastávce na střelnici už si náboje kompletně doplnil s pomocí rozhodčího. Přestože z poslední položky pak odjížděl s velkým náskokem jako vítěz, u jeho jména stále svítila hvězdička značící řešení nestandardní situaci a protesty jiných týmů. Nakonec však jury dospěli k rozhodnutí, že vítězství Francouze je právoplatné. Na čistý závod a stupně vítězů měl zaděláno Michal Šlesingr, který si však podium odstřelil úplně poslední ranou. Nakonec dojel šestý. Výborně si vedl i Michal Krčmář, který chyboval jednou a skončil na 9. místě. Závod se naopak nepovedl Ondřeji Moravcovi, který dvě chyby udělal už na úvodní položce a manko stahoval už jen těžce. Nakonec přidal ještě další dvě chyby a dojel na 24. místě.

V hodnocení národů skončili Češi na krásném 4. místě, Gabriela Koukalová obsadila druhé místo v celkovém pořadí žen ve Světovém poháru.