V Kontiolahti zářil hlavně Moravec. Vybojoval stříbro ve sprintu

Finsko bylo předposlední zastávkou biatlonistů ve Světovém poháru.

Čtveřice závodů čekala na biatlonisty v rámci zastávky ve finském Kontiolahti od 10. do 12. března. A zářil zde především Ondřej Moravec.

SPRINTY

Jen šest desetin dělilo českého reprezentanta od vítězství ve sprintu. Nakonec se před něj dostal Francouz Martin Fourcade, Moravec se tak radoval ze stříbra, a to i díky čistému střeleckému kontu. Účast ve stíhacím závodu si zajistil ještě čtrnáctý Michal Krčmář, který střílel rovněž bezchybně a pětatřicátý Michal Šlesingr, který udělal jednu chybu. Do stíhačky se naopak nepodíval Adam Václavík, který se třemi chybami obsadil 64. místo, ani Jaroslav Soukup, který s dvěma chybami dojel až na 71. místě.

Ženám se ve sprintu tolik nedařilo. Nejlépe z Češek skončila Gabriela Koukalová na 13. místě (1 chyba). Veronika Vítková chybovala dvakrát a skončila dvaatřicátá, ze 45. místa si účast ve stíhacím závodu zajistila ještě Lucie Charvátová, která vyrobila tři chyby. Překvapivě mimo postupové pozice do stíhačky skončila Eva Puskarčíková, která s třemi nepřesnostmi na střelnici dojela až na 63. místě, Jessica Jislová dojela na 81. příčce (4). V závodě zvítězila Laura Dahlmeierová z Německa.

STÍHACÍ ZÁVODY

Ve stíhacích závodech si o další medailové umístění dlouho říkal Ondřej Moravec. Ležky měl bezchybné a i když na stojce pokaždé nechal jednu ránu mimo, do posledního běžeckého kola vyjížděl jako třetí. V něm ho ale nakonec udolal Nor Svendsen. Moravec skončil čtvrtý, ale i z tohoto umístění měl velkou radost. Michal Krčmář skončil dvaatřicátý, dobrý výsledek si odstřelil hned na úvodní položce dvěma chybami, nakonec jich celkem nakupil pět. Michal Šlesingr skončil jen o jednu příčku za ním, na střelnici chyboval také pětkrát. Zvítězil Arnd Peiffer z Německa.

V závodě žen byla blízko pódiu i Gabriela Koukalová, první tři střelby zvládla bezchybně. Na závěrečné stojce však mířila dvakrát mimo a nakonec uzavřela elitní desítku. Veronika Vítková se po sprintu posunula na 24. místo (3 chyby). Lucie Charvátová si po dvou čistých ležkách říkala o pozornost, ale při obávaných stojkách pokaždé musela na dvě trestná kola a dojela tak na 34. příčce. Zvítězila opět Laura Dahlmeierová, která si tak předčasně zajistila velký křišťálový glóbus pro nejúspěšnější biatlonistku této sezony.

SMÍŠENÉ ŠTAFETY A DVOJICE

Závěrečný den patřil závodu smíšených dvojic a štafet. Poprvé si mix dvojic vyzkoušela Gabriela Koukalová s Ondřejem Moravcem. Koukalová bojovala hlavně se střelbou, musela celkem šestkrát dobíjet, jednou dokonce poslední ranou odvracela hrozbu trestného kola. Ondřej Moravec vždy český tým vytáhl na přední příčky, potřeboval jen dva náhradní náboje a dlouho byli Češi ve hře o bronz. Nakonec však dojeli na šestém místě. V této nové disciplíně je to nejlepší umístění Čechů, dosud se pohybovali na 14. místě při dřívějším složení Puskarčíková-Krčmář. První místo brali Rakušané Hauserová s Ederem.

Posledním závodem ve Finsku byl závod smíšených čtyřčlenných štafet. Na start nastoupilo české kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Puskarčíková začala bezchybnou ležkou a pohybovala se na pátém místě. Poté si však vinou tří dobíjení na stojce pohoršila a Vítkové předávala na desáté příčce. Ta velmi dobře běžela, na ležce ovšem vyčerpala všechny náhradní náboje a musela na trestné kolo. Situaci vylepšila na stojce, kde potřebovala jen jedno dobití a Michalu Šlesingrovi předávala jako šestá. Šlesingr předvedl suverénně nejlepší výkon. Na obou zastávkách na střelnici potřeboval jen jediný náboj navíc a díky skvělému běhu předával Michalu Krčmářovi dokonce na 4. místě, přičemž náskok vedoucí Francie stáhl o téměř 40 vteřin a byl 10 vteřin od bronzu, který si hlídala Ukrajina. Michal Krčmář však boj o medaile neudržel, když i on musel po ležce na trestné kolo. Při stojce pak dobíjel dvakrát a cílem projel jako šestý, 1:22,4 min. za vítěznými Francouzi, kteří triumfovali i bez odpočívajícího Fourcada. Byl to zároveň nejlepší výsledek české mix štafety v sezoně, ovšem dvě trestná kola a 13 dobíjení je podprůměrná bilance, která nepustila Čechy na pódium.