Biatlonistky v Koreji skončily třetí ve štafetě, Moravec zářil v IBU Cupu

Soutěžilo se na budoucích olympijských tratích.

Závody Světového poháru v biatlonu se blíží do svého finále. Třetí zastávkou od konce se stal korejský Pchjongčchang od 2. do 5. března. Česká reprezentace odletěla bez Ondřeje Moravce, který dal před náročným cestováním přednost IBU Cupu ve finském Kontiolahti, kam se právě po Koreji celý seriál přesune.

Češi se v Koreji zároveň seznamovali s tratěmi, kde se již za rok rozhoří boje o olympijské medaile. Náročné tratě, ale zejména těžký sníh, který byl kombinací přírodního a umělého, dělal závodníkům potíže. V úvodních sprintech po hodně dlouhé době Češi chyběli na nejvyšších příčkách. Nejlepší z žen byla šestnáctá Eva Puskarčíková, která dala zapomenout střeleckému trápení z mistrovství světa a vybílila všech dvacet terčů. Gabriela Koukalová chybovala dvakrát a skončila jednadvacátá. Po dvou chybách udělaly i Veronika Vítková a Jessica Jislová, které skončily na 53., respektive 61. místě. Střelecké trápení naopak stále provází Lucii Charvátovou, která s pěti chybami dojela na 73. místě. Formu jako hrom po světovém šampionátu udržela Němka Laura Dahlmeierová, která s čistým střeleckým kontem zvítězila.

Vítr a zledovatělá trať pronásledovaly při sprintu i muže. Bezchybným střeleckým výkonem se zaskvěl Tomáš Krupčík, kterému však dvě nuly stačily až na 19. místo. Michal Šlesingr chyboval jednou a doběhl čtyřiadvacátý. Adam Václavík skončil 43. (3 chyby) a Michal Krčmář až 49. (2). Jako jediný do stíhacího závodu nepostoupil Jaroslav Soukup, který i přes jednu chybu doběhl až na 69. místě. Zvítězil Rakušan Julian Eberhard.

Ve stíhacím závodě se opět ve své top formě předvedla Gabriela Koukalová. Vyrážela až z 21. místa a i když cestou nasbírala dvě střelecké chyby, předvedla opravdovou stíhačku a díky nejrychlejšímu běžeckému času dne se posunula až na 8. místo. Další výsledky už nebyly tak příznivé. Eva Puskarčíková chybovala hned pětkrát a doběhla až na 39. místě. Veronika Vítková dokonce po třetí střelbě ze závodu odstoupila kvůli zdravo

tním potížím. Absolutní sólojízdu předvedla Dahlmeierová, která nedala ostatním šanci a osamocená projela celý závod. Už byla v cíli téměř minutu a půl, než dojela druhá Finka Mäkäräinenová.

Ve stíhačce mužů Češi předvedli spíše průměrný výkon. Dvě chyby odsunuly Michala Šlesingra (na snímku v textu uprostřed) na 24. místo, se stejným počtem střeleckých zaváhání obsadil Tomáš Krupčík 27. místo. Na body tentokrát nedosáhl Michal Krčmář, který napáchal čtyři chyby a dojel 51. Dokonce osmkrát se netrefil do terče Adam Václavík a dojel až na 58. místě. Stíhačku ovládl Francouz Martin Fourcade a svým dvanáctým triumfem dorovnal legendárního Nora Björndalena.

Závěrečný den v Pchjongčchangu patřil štafetám. Ženy nastoupily bez Veroniky Vítkové ve složení Jislová, Puskarčíková, Charvátová a Koukalová. Jessica Jislová na prvním úseku musela vždy dvakrát dobíjet a předávala na 15. místě. Eva Puskarčíková tentokrát nepotřebovala ani náboj navíc a i díky rychlému běhu předávala na 5. příčce. Rychle jela úvod svého úseku i Lucie Charvátová, při ležce jen jednou dobíjela. Strašák z obávané stojky se však opět objevil a Charvátová musela na trestné kolo. Ztráta to však nebyla až tak velká, předávala na 8. místě. Gabriela Koukalová pak už tradičně dotahovala. A zvládla to skvěle. Střelba ji podržela a do posledního kola vyrážela za Švédkou, Norkou a Italkou. Daleko před všemi bylo Německo, které zvítězilo i bez odpočívající Dahlmeierové. Čtyři závodnice tak bojovaly na trati o stříbro a bronz. Skupinku vedla Norka Olsbuová, za ní se rychle dostala Koukalová. Jako první odpadla Italka Wiererová. Trio Koukalová, Olsbuová a Magnussonová pak vedle sebe spurtovalo cílovou rovinkou. V cíli byla z této skupinky o špičku lyže rychlejší Norka, Koukalová nakonec odrazila nápor Švédky, skončila třetí a poprvé v této sezoně se česká ženská štafeta dostala na stupně vítězů. V tomto závodě se přitom až nečekaně chybovalo. Na trestný okruh musely během závodu i Němky, Norky či Francouzky, které se přitom dlouho držely na druhé pozici.

Velké drama předvedli ve štafetě muži. Tu českou rozbíhal Michal Šlesingr. Skvěle zastřílel, potřeboval jen jediný náboj na dobití. Držel se po celou dobu v čelní skupince, ale v posledním běžeckém kole ve sjezdu před zatáčkou na zledovatělé trati upadl. Nabral značnou ztrátu bezmála 30 vteřin a předával na 10. místě. Tomáš Krupčík zvládl ležku, po stojce ale putoval na trestné kole. Na předávku dojel jako dvanáctý s velkou ztrátou téměř 1:50 min. Na třetím úseku však zazářil Jaroslav Soukup. Bezchybná ležka, stojka s jedním dobíjením a nejrychlejší střelecký čas. Takové bylo skóre českého reprezentanta. Do posledního úseku vyslal Michala Krčmáře z 8. místa. Finišman se však v Koreji střelecky trápí a bohužel si vybral svou smůlu i ve štafetě. Poprvé musel i on po ležce na trestné kolo. Střelbu vestoje už ale zvládl bezchybně a i díky výbornému běhu dokázal v posledním kole předběhnout tři štafety a dovézt Čechy na konečném 8. místě. S více než půlminutovým náskokem zvítězila štafeta Francie.

Ondřej Moravec (na snímku v textu dole) mezitím zářil na IBU Cupu v Kontiolahti. Zvítězil ve vytrvalostním závodu, šestý doběhl ve sprintu a ve stíhacím závodu se posunul na stříbrnou příčku. Do Finska za ním v těchto dnech na předposlední kolo Světového poháru dorazí zbytek reprezentace.