Biatlonisté skončili na mistrovství světa juniorů a dorostu bez medaile

Nejblíže cennému kovu byla štafeta juniorů v závěrečném dni.

Biatlonisté skončili na mistrovství světa juniorů a dorostu bez medaile

Po mistrovství světa v biatlonu, které se nedávno konalo v Rakousku, se světového šampionátu zúčastnili i junioři a dorostenci. Od 22. do 28. února hostilo Mistrovství světa juniorů v biatlonu slovenské město Osrblí. První den šampionátu doprovázelo deštivé počasí a proměnlivý vítr, českou reprezentaci navíc postihly i nemoci, které se odrazily na výsledcích.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVODY

Ve vytrvalostním závodě dorostenek obsadila 8. místo Tereza Vinklárková. Zaznamenala tak nejlepší český výsledek prvního dne šampionátu. Veronika Macková obsadila 42. příčku, Iva Křižovičová dokončila závod na 71. místě. Mezi dorostenci byl z českého kvarteta nejlepší 14. Dominik Štulík, který potvrdil kvality dobrého střelce, když minul jen dva terče. Trenéra potěšily i výkony dvou benjamínků Tomáše Mikysky, který obsadil 32. místo, a Davida Volka, jenž skončil 63. mezi 101 startujícími. Mistry světa se stali Kanaďan Leo Grandbois a Lou Jeanmonnotová Laurentová z Francie.

Deváté místo Milana Žemličky (na hlavním snímku) bylo nejlepším výsledkem českých juniorů a juniorek. Jakub Procházka skončil na 23. místě, Ondřej Šátora na 35. místě a Lukáš Joukal na 76. místě. V kategorii dívek obsadila Natálie Jurčová 16. a Simona Maříková 17. místo. Nemocná Markéta Davidová dojela na 43. místě. Vítězi se stali Nor Sindre Pettersen a Kanaďanka Megan Bakesová.

SPRINT

Deváté místo dorostence Jakuba Štvrteckého ve sprintu bylo nejlepším českým výsledkem třetího dne mistrovství. Do nedělního stíhacího závodu postoupili také 36. Tomáš Mikyska, 46. David Volek a 58. Dominik Štulík. V kategorii dorostenek potěšila 22. příčkou Iva Křižovičová, Tereza Vinklárková obsadila 32. pozici a Veronika Macková zůstala na 70. místě za branami stíhačky. Sprint dorostenců na 7,5 km vyhrál Francouz Emilien Claude, mezi dorostenkami byla na 6 km dlouhé trati sprintu nejlepší Irene Lardschneiderová z Itálie.

V kategorii juniorek vybojovala na 7,5 km dlouhé trati skvělé šesté místo Simona Maříková, mezi juniory obsadil stejnou příčku v 10 km dlouhém závodě Milan Žemlička. A dobrým výsledkům to nebyl zdaleka konec. Ondřej Šantora skončil hned za branami elitní desítky jako jedenáctý, Markéta Davidová mezi juniorkami doběhla 14. a Natálie Jurčová obsadila 16. příčku! Zvítězili Michala Carrarová z Itálie a Igor Malinovskii z Ruska.

STÍHACÍ ZÁVODY

Ve vynikajících výkonech pokračoval na mistrovství světa juniorů a dorostu Milan Žemlička i ve stíhacím závodu na 12,5 km, když doběhl na pátém místě. Navíc mu toto umístění přineslo i celkový triumf v Junior IBU Cupu v disciplíně stíhací závod! Letohradský biatlonista vyhrál celkové hodnocení, do kterého se započítávaly stíhačky z Hochfilzenu, Nového Města na Moravě a Osrblí, před Kirillem Strelcovem z Ruska a Ukrajincem Antonem Dudčenkem. Kromě Žemličky se nikdo další z českých reprezentantů do elitní desítky neprobojoval. Ondřej Šantoras skončil patnáctý, Jakub Procházka dvaačtyřicátý. V kategorii juniorek neudržela nadějnou šestou příčku Simona Maříková. Přestože se po první bezchybné ležce zařadila do boje o medaile, při následujících dvou položkách nasbírala pět chyb a rázem klesla až do třetí desítky. Výsledkem nakonec byla 25. pozice. Markéta Davidová obsadila 18. a Natálie Jurčová 19. místo. Mistry světa mezi juniory se stali Rusové Igor Malinovskii a Valeriia Vasnetcova.

Mezi dorostenkami skončila Tereza Vinklárková na 23. místě a Iva Křižovičová na 33. příčce. Nejlépe z dorostenců si vedl Jakub Štvrtecký na 13. místě, Tomáš Mikyska doběhl 31., Dominik Štulík na 43. místě a David Volek na 46. místě. V této kategorii zvítězil Emilien Claude z Francie a Irene Lardschneiderová z Itálie.

ŠTAFETY

Ve štafetách dorostu na 3x7,5 km skončilo mužské trio osmé, dívky obsadily na trati 3x6 km deváté místo. Zvítězili Norové a Rusky. V juniorských kategoriích dojelo ženské trio na 11. místě, zlato brali Norky.

Nejblíže medaili byli junioři, kteří jako jediní absolvovali závod ve čtyřech. Téměř celý závod jeli na medailových pozicích.Ondřej Šantora svoji roli na prvním úseku splnil. Po třech dobíjeních předával třetí Jakubu Procházkovi. Ten parádní ležkou třetí místo nejen udržel, ale začal dýchat na záda vedoucím Rusům. Po stojce však musel na trestné kolo a Češi byli na předávce pátí. Jakub Štvrtecký na třetím úseku zvládl ležku bezchybně a vrátil štafetu na medailovou pozici. Po stojce však musel na dvě trestná kola. A Češi byli rázem až sedmí, na předávce pak šestí. Finišman Milan Žemlička se posunul nejprve na páté místo, do cíle nakonec dojel čtvrtý. Od bronzové medaile, kterou urvali Němci, dělilo Čechy jen 15 vteřin. Štafetový závod juniorů ovládli Rusové.

Kompletní výsledky všech závodů na: http://biathlonrus.com/eng/contests/international/2016-2017/world-championship-juniors/

Text: s využitím webu www.biatlon.cz
Foto: Jiří Vacek, Tomáš Bláha