Dvojnásobně stříbrný vytrvalostní závod a šťastné číslo 51

Na cenný kov dosáhla Koukalová i Moravec. Štafety bez medaile.

Dvojnásobně stříbrný vytrvalostní závod a šťastné číslo 51

Ve středu a ve čtvrtek pokračovalo mistrovství světa v biatlonu po dvoudenní pauze vytrvalostními závody. Po zlatu ze sprintu a bronzu ze stíhačky zkompletovala Gabriela Koukalová, startující s číslem 51, svoji medailovou sbírku o stříbro právě z vytrvalostního závodu na 15 km! Chybovala jednou hned na úvodní položce, další střelecké zastávky již však byly přesné a česká reprezentantka se postupně vyhoupla až na stříbrnou příčku. Její přemožitelkou se stala Němka Laura Dahlmeierová, třetí místo překvapivě brala bezchybná Italka Alexia Runggaldierová. Eva Puskarčíková nasbírala za střeleké nepřesnosti dvě trestné minuty, ani běžecky to nebylo ideální a obsadila 23. místo. Veronika Vítková chybovala pětkrát a skončila padesátá, Lucie Charvátová se netrefila osmkrát a dojela na 82. příčce.

Shodou okolností stejné startovní číslo, jako měla Gabriela Koukalová, si oblékl o den později i Ondřej Moravec. A i jemu přineslo stříbrnou medaili. Moravec v závodě na 20 km vyčistil všechny terče a dokonce dlouho sahal po zlatu. O něj ho skvělým finišem připravil až Američan Lowell Bailey rozdílem 3,3 vteřiny. Na bronz dosáhl i přes dvě trestné minuty Martin Fourcade, kterého tradičně podržel skvělý běh. Výborný český den podtrhl šestým místem bezchybný Michal Krčmář. Tři trestné minuty si připsal Michal Šlesingr, který skončil osmnáctý, stejné střelecké skóre zaznamenal i Tomáš Krupčík, který skončil dvaatřicátý.

V pátek a sobotu pak byly na programu štafety. Tu ženskou rozjížděla Jessica Jislová, která nahradila v sestavě Lucii Charvátovou. A české kvarteto nebylo daleko od senzace. Biatlonistky měly na dosah stříbrnou medaili, a to díky skvělé střelbě. Poprvé od Světového poháru v Oslu 2014/2015 české reprezentantky nemusely ve štafetách absolvovat trestné kolo. V posledním běžeckém okruhu běžela Gabriela Koukalová druhá za Laurou Dahlmeierovou. Ta zajistila Němkám suverénní zlato. Koukalovou však, stejně jako zbytek týmu, tentokrát nepodržely lyže a v závěru závodu poznamenaném hustým chumelením, ji předjela Ukrajinka Pidhrušná i Francouzka Dorinová-Habertová, které si rozdělily stříbro a bronz. Na českou štafetu zbylo nepopulární čtvrté místo, jen šest vteřin je dělilo od bronzové medaile.

O moc veseleji nebylo ani v případě mužské štafety. Tu za Českou republiku rozjížděl Tomáš Krupčík, jenž vystřídal Adama Václavíka, a hned na úvodním úseku se nevyvaroval trestného kola. Česká štafeta tak rázem vypadla z bojů o medaile. Krupčík předával Ondřeji Moravcovi až na 21. místě. Moravec, Šlesingr a Krčmář však dále bojovali, i když střelecky to nebylo ono. S jedním trestným kolem a patnácti dobíjeními nakonec české štafetě náleží 10. místo.

Byť bez české účasti, ostatní mužské štafety předvedly strhující boj o medaile. Po každé střelecké zastávce se pořadí v čele měnilo, Francouzi se v jednu chvíli propadli, Norové se dokonce nevyvarovali trestného kola. Do závěrečného okruhu vybíhal jako první Rus Šipulin, za zády měl Fourcada a Rakušana Landertingera s Němcem Schemppem. Suverénní Francouz tentokrát na ruského reprezentanta neměl, Rusové získali zlato, Francie byla stříbrná. Nádherný souboj o bronz probíhal mezi domácím Rakouskem a Německem. Landertinger nakonec předvedl neuvěřitelný úprk v závěrečném stoupání, na které už Němec nedokázal reagovat. Bronz tak získali domácí Rakušané. 

Foto: Petr Slavík (www.biatlon.cz)