Gabriela Koukalová to dokázala! Je mistryní světa ve sprintu!

Česko má biatlonové zlato v individuálním závodě po 12 letech.

Gabriela Koukalová to dokázala! Je mistryní světa ve sprintu!

Kateřina Holubcová v roce 2003, Roman Dostál v roce 2005, Gabriela Koukalová v roce 2017. To je bilance českých biatlonistů, kteří dokázali v individuálním závodu získat titul mistra světa. Koukalové se to podařilo v pátek 10. února ve sprintu na 7,5 km.

Ještě před samotným závodem se hodně taktizovalo. Český tým nominoval své závodnice až do závěru startovního pole, Koukalová vyrážela na trať se startovním číslem 96, jako pátá od konce. Trenéři spoléhali na zapadající slunce, díky kterému bude trať postupně namrzat a zrychlovat. A nemýlili se. Zatímco Laura Dahlmeierová s číslem 64 už dojížděla do cíle s čistým kontem a skvělým běžeckým časem, Gabriela Koukalová teprve vybíhala ze startovní brány. Pouze na prvním mezičasu ji o pár vteřin na dálku předjížděla Norka Tiril Eckhoffová, obhájkyně titulu, pak již na trati i střelnici vládla Češka. Na ležce měla sice těsnou třetí kalibrovou ránu, ale důležité bylo, že terče vyčistila. Mazácky si pak počínala i při střelbě ve stoje a s náskokem 10 vteřina na průběžně vedoucí Lauru Dahlmeierovou bylo jasné, že Koukalová jede o titul mistryně světa. A náskok udržela. V nejrychlejším sprintu nového tisíciletí prolétla cílem v čase 19:12,6 min a Němce nakonec nadělila čtyři vteřiny. Třetí místo vybojovala celkem překvapivě Francouzka Anais Chevalierová.

Zatímco hned v cílovém prostoru se slzami v očích Gabriela Koukalová běžela pro objetí od manžela Petra, fanoušci na tribunách už skandovali „Kdo neskáče, není Čech, hop hop hop.“ Slzy štěstí pak dojatá šampionka ukázala o pár hodin později při medailovém ceremoniálu, už se zlatou medailí na krku a při poslechu a zpěvu státní české hymny.

Gratulujeme, Gabrielo!

A jak dopadly další Češky? Evě Puskarčíkové při tradiční rychlé ležce nezbělaly hned dva terče, při bezchybné stojce si však spravila chuť, a to i po nevydařené štafetě, což jí může pomoci do dalších závodů. Nakonec z toho bylo 17. místo. Lucie Charvátová předvedla rovněž solidní výkon – zaznamenala dvě chyby a skončila na 32. místě. Jediná, která se nevešla do nedělní stíhačky, byla Veronika Vítková, které se sprint vůbec nevydařil. Běh měla sice solidní, ale dvě chyby vleže doplnila ještě třemi minelami na stojce a v cíli jí patřilo až 68. místo.

Foto: Petr Slavík (www.biatlon.cz)