Začalo mistrovství světa v biatlonu, smíšená štafeta Čechů sedmá

Světový šampionát hostí rakouský Hochfilzen.

Začalo mistrovství světa v biatlonu, smíšená štafeta Čechů sedmá

Ve čtvrtek 9. února závodem smíšených štafet odstartovalo dlouho očekávané mistrovství světa v biatlonu. Všechny týmy postavili ty nejsilnější možné sestavy, stejně tak Češi, kteří však z poloviny svou dlouholetou sestavu obměnili. Veroniku Vítkovou vystřídala na rozjezdu Eva Puskarčíková, finišmanem se nově stal Michal Krčmář, který v sestavě nahradil Michala Šlesingra. Oporou týmu zůstala Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec.

Eva Puskarčíková byla zvyklá rozjíždět ženské štafety, očekávání proto byla veliká. V prvním běžeckém kole se pohybovala jako šestnáctá, avšak celá skupinka jela pohromadě rozeseta jen do pár vteřin. Čistá ležka za 23 vteřin ji ihned posunula na průběžné páté místo, na stojku přijela už třetí. Zde však nastal nešťastný zvrat. Puskarčíková třikrát pálila mimo a bohužel si neohlídala ani náhradní náboje, proto musela putovat na pro ni nezvyklá dvě trestná kola. Česká štafeta se rázem propadla z čela a Puskarčíková druhé Gabriele Koukalové předávala až na 21. místě. V popředí se mezitím držely štafety Rakouska, Itálie a Norsko. Na druhém úseku nastoupily ženské špičky, jako Dorinová-Habertová, Dahlmeierová nebo Wiererová a po první ležce se právě tato trojice dostala do vedení.

Koukalová na svou střelbu přijela už na 17. místě a zastřílela čistě. Při stojce musela jen jednou dobíjet a poté vyrazila na trať na 11. místě. Na lyžích pak ze sebe vydala všechno a Ondřeji Moravcovi předávala dokonce na 8. příčce. Po své ležce se v čele utrhl Arnd Peiffer z Německa a svou pozici potvrdil i na stojce, kdy odjížděl už se solidním náskokem před Itálií. Francie a Norsko musely dokonce nečekaně v této fázi závodu na trestné kolo. Ondřej Moravec s jedním dobíjením vleže pokračoval na 9. místě, po stojce se dokonce posunul na šestou příčku a finišmanovi Michalu Krčmářovi předával na páté příčce.

Český reprezentant měl jen pár vteřin před sebou silný tandem Fourcade-Šipulin, ti se mu však začali vzdalovat. I po ležce s jedním dobíjením držel Krčmář solidní šesté místo. Po stojce za zlatem mířil Němec Simon Schempp, obrovský souboj o druhé a třetí místo svedl v závěrečném kole Fourcade se Šipulinem, až v posledním metru před cílem dokázal Francouz ruského závodníka definitivně přejet a získal pro Francii stříbro. Michala Krčmáře na stojce bohužel zdrželo dvojité dobíjení a českou štafetu nakonec dovezl na sedmém místě za Itálií, Ukrajinou a Švédskem.

Foto: Petr Slavík (www.biatlon.cz)