Úspěšní biatlonoví junioři – Češi vybojovali tři tituly mistrů Evropy!

Během víkendu na Vysočině cinkaly medaile.

Úspěšní biatlonoví junioři – Češi vybojovali tři tituly mistrů Evropy!

Mistrovství Evropy juniorů, které se konalo v uplynulých dnech v Novém Městě na Moravě, mělo o víkendu na programu sprinty a stíhací závody. A v obojím případě byly pro Čechy tyto závody více než úspěšné.

Jeden netrefený terč při stojce – to bylo jediné zaváhání Markéty Davidové v sobotním sprintu na 7,5 km. Ačkoliv jí podle jejích vlastních slov nástřel vůbec nevyšel, v ostrém závodě zářila. K tomu ještě přidala vynikající běh a ve výsledku si mladá Češka pověsila na krk zlatou medaili. Stříbro vybojovala Ruska Vasněcovová, třetí skončila Polka Žuková. Na malé pódium se z domácích protlačila i šestá Simona Maříková, která rovněž zaznamenala jednu chybu. Další české závodnice se seřadily až v závěru startovního pole. Anna Tkadlecová skončila na 36. místě (2 chyby), Tereza Vinklárková skončila šedesátá (3), Natálie Jurčová doběhla šestašedesátá (1) a Kateřina Luxemburgová se umístila na 69. příčce (2).

Ve sprintu juniorů na 10 km dosáhl na páté místo, stejně jako ve vytrvalostním závodu, Milan Žemlička, který minul jeden terč. I přes tři trestné okruhy se do desítky vešel ještě Jakub Procházka, který skončil devátý. Ondřej Šantora vyrobil na střelnici čtyři chyby, všechny na druhé střelbě, a dojel sedmnáctý. Jakub Štvrtecký chyboval pětkrát a dojel devatenáctý, Tomáš Mikyska s dvěma chybami skončil šestatřicátý a Dominik Štulík rovněž s dvěma minelami skončil na 61. místě. V závodě zvítězil Rus Poršněv, druhý skončil Rakušan Trixl a třetí Ukrajinec Dudčenko.

V neděli pak česká radost pokračovala na vítězné vlně, a to dokonce dvojnásobně. Milan Žemlička a Markéta Davidová – to jsou jména nových juniorských mistrů Evropy ve stíhacím závodě. V případě Davidové to byl závod napínavý až do poslední chvíle. Do závěrečného kola totiž vyrážela s šesti střeleckými chybami. Ačkoliv měla v nohách plno trestných kol a z poslední střelby vyrážela třetí, stále jí zbyly síly na mocný finiš. Dokázala smazat 17 vteřin, které ztrácela na vedoucí Kanaďanku Bankesovou a cílem projela jako první. Bankesová udržela druhé místo, třetí dojela Ruska Žužgovová. Simona Maříková si zopakovala šesté místo (4 chyby), Tereza Vinklárková skončila sedmatřicátá (4), na Annu Tkadlecovou se sedmi chybami zbylo 40. místo.

Česká hymna poté zazněla i v závodě juniorů. Žemlička jako nejlepší z Čechů vyrážel na trať pátý s mankem 27 vteřin na Rusa Poršněva. Po druhé střelbě už byl závod dominancí Čechů. Za sebou se dokonce seřadili hned tři, kromě Žemličky také Šantora a Procházka. Po čtvrté střelbě uháněl Milan Žemlička do cíle s půlminutovým náskokem na svého reprezentačního kolegu a zvítězil. Ondřej Šantora své druhé místo uhájil a nakonec dojel patnáct vteřin za Žemličkou. Jakub Procházka při poslední střelbě dvakrát minul a o stupně vítězů přišel, nakonec skončil šestý. Na bednu se na jeho úkor dostal Ukrajinec Dudčenko. Do desítky se dostal ještě osmý Jakub Štvrtecký (5 chyb), Tomáš Mikyska doběhl čtyřicátý (3).

Foto: www.biatlon.cz