Medailová fantazie ve stíhačce: Koukalová stříbrná a Krčmář bronzový!

Zastávka v Ruhpoldingu byla více než úspěšná.

Medailová fantazie ve stíhačce: Koukalová stříbrná a Krčmář bronzový!

Velkolepou rozlučku s Ruhpoldingem si připravili čeští biatlonisté v neděli 15. ledna. Životní výkon předvedl Michal Krčmář, který se poprvé dostal na pódium, když skončil bronzový. O několik hodin později na stříbrný stupínek vystoupala Gabriela Koukalová.

Do závodu mužů vstupoval jako nejlepší z Čechů Michal Krčmář až z 29. místa. A v jeho případě to byl stíhací závod v pravém slova smyslu. V chumelenici byla jeho střelba neomylná a po každé nule stoupal pořadím. V posledním běžeckém kole jen na páté pozici, na dohled měl Rusa Šipulina a Němce Peiffera. Toho se mu podařilo předjet, Rus se mu však v posledním stoupání mírně vzdálil. Po výjezdu na kopec už to vypadalo, že Rusa nedostihne a bude muset naopak zabojovat o svou čtvrtou příčku před dotírajícím Němcem. Pod kopcem se však najednou Krčmář objevil už přímo vedle Šipulina a zahájil svůj útok na bronzovou medaili. A ten se mu podařil. Čecha podržela nejen čistá střelba po celou dobu závodu, ale v závěru i výborně připravené lyže. I s třemi chybami na střelnici zvítězil ve stíhacím závodu Martin Fourcade, druhou příčku vybojoval Nor Emil Hegle Svendsen. Další dva Češi skončili až ve čtvrté desítce. Ondřej Moravec se čtyřmi chybami na 37. místě, Adam Václavík udělal tři chyby a dojel čtyřicátý.

Odpoledne patřilo stíhacímu závodu žen. Jako první na trať vyjela Finka Mäkäiräinenová, o 22 vteřin za ní vyrazila Gabriela Koukalová. Finka prolétla závodem mimo dosah ostatních. Nejenže tradičně skvěle běžela, ale na střelnici chybovala jen jednou, takže ostatní bojovaly pouze o příčky za ní. Koukalová na první střelbě udělala hned dvě chyby, totéž se však podařilo i Němce Lauře Dahlmeierové po jejím boku. Pro Češku to naštěstí byly jediné chyby v závodě. Rozhodla pak třetí střelba, kde si díky své nule a chybujícím soupeřkám udělala Koukalová pohodlný náskok na druhé pozici. Tu ještě potvrdila bezchybnou poslední střelbou. Do cíle dojela druhá s téměř půlminutovým náskokem na třetí Dorinovou-Habertovou z Francie. Za vítěznou Finkou zaostala česká závodnice o minutu.

Bravurně závodem prolétla Eva Puskarčíková. Rychlostřelkyně minula pouze jedinkrát v závodě a postupně se probojovala až na fantastické šesté místo. Z jednadvacátého místa se na šestnácté posunula Veronika Vítková. Další dvě české ženy na body ve stíhacím závodu nedosáhly. Lucie Charvátová udělala sedm chyb a doběhla šestačtyřicátá, Markéta Davidová chybovala šestkrát a skončila osmačtyřicátá.

Foto: www.biatlon.cz