Dvojitý triumf v masáku – Koukalová první, Puskarčíková třetí!

Do elitní desítky se dostal i Michal Krčmář.

Dvojitý triumf v masáku – Koukalová první, Puskarčíková třetí!

Famózní tečku udělali za svým vystoupením v Oberhofu v neděli čeští biatlonisté. V elitním závodě s hromadným startem určeném pro 30 nejlepších závodníků se hned dvě české reprezentantky postavily na stupně vítězů.

Nejprve závodili muži na trati 15 km. Po první střelbě se na prvním místě držel Martin Fourcade. Za nula zastřílel Michal Krčmář a odjížděl na 12. místě. Ondřej Moravec udělal jednu chybu, ovšem Michal Šlesingr minul hned třikrát a propadl se na chvost startovního pole. Po druhé střelbě uhánělo dál bezchybné čelo závodu, kde nechyběl Fourcade, Lesser, Schempp nebo Björndalen. Moravec měl druhou střelbu opět na jedna, Krčmář musel na trestné kolo dvakrát, Šlesingr tentokrát střílel bezchybně, ovšem na nejlepší už se dotáhnout nedokázal.

Na třetí střelbě se hodně chybovalo. Do čela se dostal jako jeden z mála bezchybný Björndalen spolu s Lesserem, naopak Fourcade musel na dvě trestná kola, stejně jako další biatlonisté. Za nula zastřílel i Ondřej Moravec a držel se na 11. místě, Michal Krčmář odjížděl s jednou chybou na 16. příčce. Další tři chyby udělal na střelnici Michal Šlesingr.

Živo poté bylo na poslední střelbě. Vedoucí závodníci Lesser i Björndalen museli oba na jedno trestné kolo. Jejich zaváhání využili bezchybní Francouzi Fourcade a Beatrix a Němec Schempp. Stejně tak Šlesingr i Krčmář zastříleli čistě, Moravec s jednou chybou. Do závěrečného okruhu vyjelo pět biatlonistů takřka nastejno. V čele byl stále Nor, ovšem prvnství dlouho neudržel. Fourcade ihned po výjezdu ze střelnice agresivně nastoupil a zvyšoval tempo, na záda mu dýchal Simon Schempp a výrazně se dotahoval i Erik Lesser.

Cílová rovinka pak přinesla úžasný souboj. Domácí Schempp nakonec Fourcada těsně předjel a zvítězil, na Francouze nakonec zbylo až třetí místo, když fotofiniš ukázal, že lyži měl v cíli rychlejší Erik Lesser. Michal Krčmář se dokázal probít do elitní desítky a dojel na 9. místě, Ondřej Moravec skončil třináctý, Michal Šlesingr dojel poslední.

Tu nejlepší rozlučku s Oberhofem pak dokonaly ženy v závodě na 12,5 km. Na první střelbě zastřílely obě obě Češky čistě a odjížděly za sebou, Koukalová na 8. a Puskarčíková na 9. místě.

Koukalová se však brzy prodrala do přední skupinky, kde nechyběla Dahlmeirová nebo Dorinová-Habertová. Na střelnici stála Češka opět na stavu č. 1. Další čistá střelba a Koukalová vyrážela do dalšího kola jako první, následovaná Němkou Dahlmeierovou a Američankou Dunkleeovou. Bezchybně zastřílela i Eva Puskarčíková a odjížděla na skvělém 6. místě. Třetí střelba byla zásadní. Koukalová i ve stoje znovu vyčistila terče, zatímco Němka i Američanka mířily na trestné kolo. Rychlopalbu za 25 vteřin předvedla Eva Puskarčíková, které taktéž ani jednou neminula a vyrážela na trať jako druhá přibližně 23 vteřin za svou reprezentační kolegyní. V závěsu měla německé duo Hildebrandová-Dahlmeierová. Němky Puskarčíkovou brzy předjely, ale Češka se jich držela až na střelnici.

Na závěrečnou střelbu dorazila Gabriela Koukalová s luxusním náskokem 30 vteřin před Laurou Dahlmeierovou. Precizní bezchybná položka znamenala, že Češka vyrážela se stejným náskokem pro vítězství. Za ní se vydala rovněž bezchybná Němka. Hildebrandová minula jednou a na třetím místě tak figurovala Eva Puskarčíková, která vyčistila i poslední sérii terčů. Na Hildebrandovou měla náskok 36 vteřin, který v posledním kole navíc ještě zvyšovala.

Gabriela Koukalová si běžecky celý závod pohlídala, jela s rezervou a ke konci už se zdravila s fanoušky a realizačním týmem podél trati. Do cíle pak dokonce „dopádlovala“. Stříbro uhájila Dahlmeierová a fantastický úspěch Češek podtrhla třetí Eva Puskarčíková, která se tak posunula na 9. místo v celkovém pořadí Světového poháru. V hromadném závodu dvě Češky na stupních vítězů ještě nikdy nestály! Obě české reprezentantky navíc byly jediné z celého startovního pole, které dokázaly v tomto závodě zastřílet čistě.

Foto: www.biatlon.cz