Stříbro ve stíhačce přineslo Koukalové žlutý dres

Nejlepší z mužů byl sedmý Šlesingr.

Stříbro ve stíhačce přineslo Koukalové žlutý dres

Sobota patřila v německém Oberhofu stíhacím závodům biatlonistů. Na trať 12,5 km se vydali jako první muži, druhý v pořadí vyběhl Michal Šlesingr.

Podmínky závodu byly hodně složité, silný vítr a především velký mráz až 12,5 stupně pod nulou. Až do třetí střelby se držel vláček několika biatlonistů u sebe, nechyběl zde ani Šlesingr. Ten první střelbu zahájil čistě, při druhé ležce udělal jednu chybu.

Po třetí střelbě se dostal do čela Fourcade, ostatní pronásledovatelé Lesser, Eberhard, Windisch či Babikov museli na trestná kola. Na stojce udělal Šlesingr 2 chyby a odjížděl jako čtvrtý se ztrátou téměř jedné minuty na Francouze. Ten potvrdil svou suverenitu i po poslední střelbě, kterou vyčistil a s obrovským náskokem odjížděl do cíle. Na střelnici v tu chvíli byli Peiffer a Tsvetkov, ti ale hodně chybovali a byla tu šance pro Šlesingra. Ten ale udělal tři chyby. Druhé místo za Fourcadem udržel Němec Peiffer, ovšem až 1,34 min. za vítězem. Obrovský boj svedli o třetí místo v cílové rovince Windisch a Svendsen. Nakonec až fotofiniš rozhodl o bronzu pro Itala Windische. Michal Šlesingr dojel na sedmém místě.

V závodě se vcelku dařilo i Ondřeji Moravcovi, který s dvěma chybami skončil na 21. místě. Michal Krčmář udělal čtyři chyby a dojel na 28. příčce, střelecky se závodem protrápil Adam Václavík, který se sedmi chybami skončil třiatřicátý.

O několik desítek minut později odstartoval závod žen na 10 km. Jako první vyrazila na trať Gabriela Koukalová, která vyčistila obě položky vleže a jasně vedla. Střílela sice pomaleji, ale na jistotu a držela náskok kolem 40 vteřin. Menší komplikace přišly až na první stojce, kde Češka první ranou minula. Před poslední ranou dlouho s výstřelem otálela, proto si dokonce na chvíli dřepla, aby uvolnila napětí a stabilizovala rozklepané nohy. Mezitím čistě zastřílela Francouzka Dorinová-Habertová a dostala se do čela závodu. Koukalová se držela na druhém místě jen o pár metrů za ní.

O vítězce závodu tak rozhodovala až poslední střelba v přímém souboji. Zde Francouzka chybovala jednou, ale Češka dvakrát a bylo rozhodnuto. Marie Dorinová-Habertová si dojela pro zlato, stříbro uhlídala Gabriela Koukalová, která se navíc díky tomuto umístění posunula do vedení Světového poháru a do hromadného závodu v neděli nastoupí ve žlutém dresu. Třetí místo ve stíhačce vybojovala třikrát chybující Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Závod se nevydařil druhé české závodnici Evě Puskarčíkové, která na střelnici nadrobila sedm chyb a skončila až na 36. místě.

Foto: www.biatlon.cz