Neoblíbený Oberhof? Pro české biatlonisty to už neplatí

Koukalová ovládla sprint, Šlesingr byl druhý

Neoblíbený Oberhof? Pro české biatlonisty to už neplatí

Prvními biatlonovými závody roku 2017 se staly sprinty v německém Oberhofu. Ačkoliv toto středisko nikdy čeští reprezentanti neměli moc rádi, po úvodních závodech na něj jistě změní názor. Důvod? Vítězství a druhé místo.

Ve čtvrtek 5. ledna se na trať 10 km vydali muži. V těžkých podmínkách, kdy se střídal silný vítr a sníh, řada velkých závodníků ve střelbě chybovala. Michal Šlesingr rozjel svůj závod perfektně a vleže vyčistil všechny terče. V tu chvíli se však v popředí držel taktéž bezchybný Martin Fourcade. Ten si však šance na vítězství odstřelil na stojce, po které absolvoval hned tři trestné okruhy. Šlesingr sice chyboval jednou, ale po trati doslova letěl. V cíli byl bezkonkurenčně nejrychlejší a už jen čekal na výsledky ostatních biatlonistů. Nakonec se před něj dostal pouze Rakušan Julian Eberhard. Michal Šlesingr skončil druhý a v Oberhofu se ocitl na stupních vítězů po šesti letech (v roce 2011 byl ve sprintu třetí). Na třetím místě doběhl Ital Dominik Windisch.

Svůj životní závod zajel další český reprezentant Adam Václavík, který skončil s dvěma chybami na 17. místě a poprvé dosáhl na body ve Světovém poháru. Dvakrát chybovali i Ondřej Moravec a Michal Krčmář, kteří se seřadili na 19., respektive 21. místě. Dobře rozjetý závod si pokazil Jaroslav Soukup, který na stojce chyboval třikrát a nakonec obsadil s celkovými čtyřmi chybami až 71. místo a přišel tak o sobotní stíhací závod.

Pozitivní atmosféru pak prodloužila i Gabriela Soukalová, která stylem start-cíl ovládla hned den poté sprint žen na 7,5 km. Na trať vyběhla se startovním číslem 1 a to jí zůstalo i v konečném pořadí. V nelehkých podmínkách si udržela čistou střelbu na obou položkách,  přestože střelba nebyla nejrychlejší. Běžecky si držela své tempo a na konci ještě zrychlila. V běhu sice byla rychlejší Finka Kaisa Mäkäräinenová, ale ta si dobrý výsledek odstřelila dvěma chybami na stojce a musela se spokojit se stříbrem. Na třetí místo se dostala Francouzka Dorinová-Habertová. Ve startovním poli se po více než roční zdravotní a mateřské pauze objevila také běloruská hvězda Darja Domračevová, která s dvěma chybami skončila na 37. místě. Naopak na startu chyběla vedoucí žena Světového poháru Laura Dahlmeierová, která nastoupí až do nedělního závodu s hromadným startem.

Kromě Koukalové se dalším Češkám příliš nedařilo. Eva Puskarčíková s dvěma chybami skončila na 42. místě a pouze tato dvojice se objeví v sobotní stíhačce. Ta se bohužel nebude týkat Lucie Charvátové, která napáchala šest chyb a skončila až na 75. místě, stejně tak Jessiky Jislové, která se čtyřmi minelami dojela na 77. příčce. V české ženské reprezentaci v Oberhofu chybí nemocná Veronika Vítková, která by se k týmu měla připojit v Ruhpoldingu. 

Foto Koukalová: www.idnes.cz

Foto Šlesingr: www.biatlon.cz