Česko-slovenský závod hovawartů se konal počtvrté

Jeden z posledních kynologických závodů tohoto roku.

Česko-slovenský závod hovawartů se konal počtvrté

V sobotu 19. listopadu se ve Staré Myjavě na Slovensku konal 4. ročník závodu určeného plemeni hovawart. Na tomto unikátním československém klání se organizačně podílely Hovawart klub ČR a Slovenský hovawart klub. Ti nejšikovnější hovawarti tak opět změřili své síly na poli sportovní kynologie. Akce se zúčastnilo celkem 24 závodníků.

Soutěžilo se v jednotlivých kategoriích podle Mezinárodního zkušebního řádu IPO.  Především pro mladé psy byla určena kategorie BH, ve které se soutěžilo pouze v poslušnosti. Ti nejlepší stopaři nastoupili do kategorie FPr3 a pro mírně pokročilé psy a psovody s ambicemi v budoucnu se věnovat všestrannému výcviku byla otevřena kategorie IPO1, ve které měl každý na výběr dva ze tří oddílů, ve kterých se chtěl zúčastnit – tedy stopa, poslušnost a obrana – kombinované dle priorit jednotlivých závodníků. Nejvyšší otevřenou kategorií pak byla IPO1, která obsahovala všechny tři oddíly. Jako novinku tohoto ročníku pořadatelé vyhlásili také kategorii veteránů od sedmi let, kteří si rovněž mohli vybrat dva oddíly a to podle zkoušky IPO-VO, která je úměrná možnostem starších psů.

Tradičně nejméně obsazené byly kategorie obran, které jsou pro hovawarta asi nejobtížnější disciplínou. Ovšem nebývale špatně tentokrát dopadly stopy, které jsou považovány za doménu plemene, a to při optimálních klimatických podmínkách a na velmi pěkném terénu. Zřejmě někteří zkrátka neměli svůj den, jak už to na soutěži bývá. Vysoce ceníme obsazení čestné kategorie veteránů od sedmi let, do které nastoupilo pět psů, kteří už mají svou sportovní kariéru dávno za sebou, a přesto se předvedli ve velmi dobrém světle a ukázali chuť do práce, kterou by jim mohl leckterý mladý hovawart závidět. Trojice psů se pak představila v nejvyšší kategorii IPO1.

Nejstarším účastníkem závodu byla více než desetiletá Catherine z Kraje Kalicha, která v kategorii veteránů předvedla nejlepší obranu.

Vítěz BH: Atos Karpatská Perla a Zuzana Sabolová

Vítěz FPr3: Carina Teresie Bohemia a Peter Pataj

Vítěz IPO1-2 oddíly: Arwen Elibuky a Eva Zálešáková

Vítěz IPO1: Drákulka Katčina smečka a Katka Houšková

Vítěz veteránů: Brittany Nova Moravia a Katka Vargová

NEJ stopa IPO1: Drákulka Katčina smečka a Katka Houšková

NEJ poslušnost IPO1: Arwen Elibuky a Eva Zálešáková

NEJ obrana IPO1: Damián Katčina smečka a Eva Markgrafová

NEJ stopa a NEJ poslušnost veteránů:   Brittany Nova Moravia a Katka Vargová

NEJ obrana veteránů:   Catherine z Kraje Kalicha a Roman Rakovan

 

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ČESKO-SLOVENSKÉHO ZÁVODU HOVAWARTŮ 2016:

CZ+SK hovawarti 2016_vysledky.pdf  

 

Text: Roman Rakovan
Foto: Milan Krajčoviš a Matěj Prišťák

 

Více snímků ze závodů naleznete v naší Fotogalerii.