Koukalová nadělila nejhezčí vánoční dárek – zlatý triumf v masáku!

Gabriela Koukalová předvedla strhující výkon a nasadila si na krk zlato.

Nedělní rozlučka s Novým Městem na Moravě patřila závodu s hromadným startem. Závod určený pouze třiceti vyvoleným rozjeli muži na trati na 15 km. Vzhledem k častým pádům a namrzlé trati v předchozích dnech se organizátoři rozhodli trať mírně upravit. Z českého kvarteta se na začátku nejlépe chytil Ondřej Moravec. Jedna chyba na úvodní ležce ho sice trochu zbrzdila, ale čelo závodu rychle dohnal. Další dvě položky udržel bezchybně. Zatímco suverén Fourcade si jel bezkonkurenčně pro vítězný hattrick, poslední střelba rozhodovala o tom, kdo si rozdělí místa za ním. A v této skupince byl i Ondřej Moravec. Sice jednou chyboval, nebyl však sám. Druhé místo vydřel Němec Schempp, Moravec pak v těsném souboji o bronz prohrál o tři desetiny sekundy s Rusem Babikovem a skončil čtvrtý. I tak to byl jeho nejlepší výsledek sezony.

Skvěle závod zahájili i Michal Krčmář s Jaroslavem Soukupem, kteří na první ležce vybílili všechny terče. Trápil se naopak Michal Šlesingr, který zde nakupil hned tři chyby. I druhá položka znamenala pro Jaroslava Soukupa čisté konto a uháněl tak na čtvrtém místě. Krčmář si zde musel jedno trestné kolo objet. První stojka byla trochu smolná pro Soukupa, který poslední ranou minul a musel se poroučet na trestný okruh, kam ho doprovodil znovu Michal Krčmář. Nejužší čelo se tak českým biatlonistům rychle vzdalovalo. Soukup pak bohužel nezvládl závěrečnou stojku, kde minul terč hned třikrát a skončil až na konečném 27. místě. Jedno trestné kolo na závěr si obkroužil ještě Michal Krčmář, který se třemi celkovými chybami skončil na 19. místě. Jako poslední závodník s celkem šesti chybami projel cílem Michal Šlesingr.

Ta pravá lahůdka však měla ještě přijít, a to v závodě žen na 12,5 km. A ve velkém stylu se o nádhernou tečku za závody v Novém Městě na Moravě postarala Gabriela Koukalová, která famózním způsobem zvítězila. Veronika Vítková skončila na 16. a Eva Puskarčíková na 17. místě.

Zlatý příběh Gabriely Koukalové se začal psát rovněž na upravené trati, která byla zkrácena na dvoukilometrové okruhy. Před první střelbou ženy absolvovaly hned dva za sebou. Na první ležce Koukalová sestřelila všechny terče, stejně jako Eva Puskarčíková. Bohužel Veronika Vítková se zde hned dvakrát projela na trestném kole, stejně jako favoritka Laura Dahlmeierová. Na druhé střelbě se chyby nevyvarovala ani Koukalová, hned dvě minely zaznamenala Puskarčíková.  Jednou zde chybovala i Veronika Vítková. V čele tak byla v tu chvíli Rakušanka Hauserová. Koukalová se nacházela na jedenáctém místě. Tempo, jaké však nasadila do dalšího běžeckého kola, bylo neuvěřitelné. Než dojela na první stojku, dokázala stáhnout neuvěřitelných 20 vteřin a na střelecký stav dorazila už jako sedmá. A zatímco Hauserová, Akimovová, Hinzová, Chevalierová i Dzimová chybovaly, Koukalová zastřílela čistě a ujala se vedení závodu.

Na rozhodující poslední stojku jí dorazila v zádech Dorinová-Habertová a Wiererová. Zatímco Francouzka chybovala, Koukalová dokázala za obrovského jásotu publika i trenérů vybílit všechny terče a uháněla do posledního kola jen dvě vteřiny před rovněž čistě střílející Italkou. Češka však našla zbytky sil i do závěrečného okruhu a svůj náskok postupně zvyšovala. V Modříňáku však zezadu začala nebezpečně dotírat famózní Laura Dahlmeierová, která ze střelnice vyjížděla se ztrátou 21 vteřin a přesto dokázala předjet tři závodnice včetně Wiererové a začala mocně nahánět finišující Koukalovou. Poslední sjezd lesem a triumfální příjezd na stadion však již Gabriela Koukalová uhájila a v cílové rovince mávala fanouškům a posílala vzdušné polibky. Lepší tečku za biatlonovou zastávkou v Novém Městě na Moravě si Česko nemohlo přát. Přes 123 000 fanoušků na tribunách a podél trati se poprvé dočkalo vítězství domácího závodníka.