Stíhací závody v Novém Městě – smolný pád i snová oslava Ondřeje Moravce

Sobota byla plná emocí. Zejména pro českého reprezentanta.

Stíhačky českým reprezentantům jdou. A přesvědčit se o tom měla v sobotu opět zaplněná Vysočina Arena. V závodě mužů na 12,5 km se největší naděje vkládaly do Ondřeje Moravce, který startoval z osmého místa. Ten se však nakonec stal smutným hrdinou dne. Veškeré naděje na dobrý výsledek zazdil pád v druhém běžeckém kole, jehož následkem Moravec zlomil pažbu své zbraně. Následná střelba z náhradní zbraně znamenala pět střel mimo a propad až na samý chvost startovního pole. Ač mohl, Ondřej Moravec kvůli domácím fanouškům závod nevzdal. Závod dokončil na 50. místě za ohlušujícího aplausu plným tribun. Byla to oslava jako pro vítěze.

Zastoupení v TOP 10 však Česko přece jen mělo, a to díky Michalu Krčmářovi, který poskočil z 28. místa až na desátou příčku. Michal Šlesingr (2) a Jaroslav Soukup (1) pak uzavírali za sebou první dvacítku. Z vítězství se opět radoval nedostižný Martin Fourcade. Ještě do poloviny závodu jel ve dvojici s Rusem Šipulinem, ale čtvrtá střelba rozhodla o tom, že Francouz pohodovým tempem dojížděl do cíle sám s luxusním náskokem 40 vteřin před Rusem. Cestou se dokonce stíhal zdravit s fanoušky podél trati. Boj proto probíhal až o třetí místo, kde se do posledních metrů naháněli Němec Schempp a Francouz Fillon Maillet. A byl to právě závodník ze země galského kohouta, kdo našel v závěrečných metrech více sil.

V závodě žen na 10 km se poprvé usmálo štěstí v podobě TOP 10 i na české ženy. Do desítky proklouzla na osmém místě Gabriela Koukalová. Přestože měla pátý nejlepší běžecký čas, k lepšímu umístění opět chyběla přesnější střelba. Koukalová postupně nabrala tři střelecké chyby. Chybovala však také Němka Dahlmeierová, která rovněž s třemi chybami skončila na 7. místě. Dvou chyb se nevyvarovala ani Veronika Vítková, která skončila na 12. místě, ještě o jednu chybu více si nadrobila Eva Puskarčíková, která skončila na 26. příčce.

Stejně jako ve sprintu, i stíhačku ovládla překvapivá vítězka, a to Anais Chevalierová z Francie. Stříbro urvala Italka Wiererová, bronz náležel Rusce Akimovové