Nové Město na Moravě se změnilo v biatlonový Superbowl

V úvodním sprintu si nejlépe z Čechů vedl osmý Ondřej Moravec.

Třetí zastávkou biatlonového seriálu v sezoně 2016/2017 se od 15. prosince stalo Nové Město na Moravě. Před zaplněnými tribunami se jako první představili muži ve sprintu na 10 km. Z českého kvarteta si po předcházejících výsledcích nejvíce spravil chuť Ondřej Moravec, který si ohlídal střelbu a sestřelil všech 20 terčů. Výsledkem bylo skvělé osmé místo a Ondřejův typický vyplazený jazyk v cíli. Ve velkém stylu se do hlavní soutěže vrátil z IBU Cupu Jaroslav Soukup, který rovněž udržel čisté střelecké konto a skončil na 19. místě. Smolařem se stal Michal Šlesingr, který podle svých slov neustál ryk nadšených fanoušků, kteří hlasitými projevy doprovázely veškeré dění na střelnici. Hned tři chyby vleže při první zastávce odsunuly Šlesingra do zadních řad startovního pole. Přestože tři další střelby již měl za nula, na konci z toho byla až 44. příčka. Dvakrát chyboval také Michal Krčmář, který dojel na 28. místě, Lukáš Kristejn zůstal na 76. příčce rovněž s dvěma minelami.

Střelba je v biatlonu vždy nevyzpytatelná a v mžiku mění pořadí. O vítězi však bylo rozhodnuto i tak. Suverénem tohoto závodu, stejně jako předchozích zastávek Světového poháru se stal Francouz Martin Fourcade, který i přes jedno trestné kolo za sebou nechal čistě střílejícího Rusa Šipulina. Jako třetí dojel Nor Hegle Svendsen.

O den později na start sprintu na 7,5 km vyrazily ženy. Ty české se bohužel do elitní desítky nedostaly. Kromě precizní střelby zde rozhodoval i rychlý běh. Gabriela Koukalová, ač jednoznačně nejrychlejší, si jisté podiové umístění odstřelila na první stojce, kde udělala hned tři chyby. Jak sama potvrdila, ohlušující atmosféra a tlak domácího prostředí si vybral svou daň právě v tuto chvíli. Když už opět začala náskok soupeřek stahovat, přišel v závěru smolný nájezd na kámen a pád. Na lepší než 13. místo to nakonec nestačilo. S jednou chybou skončila na 16. místě Veronika Vítková, jedenkrát chybovala i Eva Puskarčíková, které náleželo 21. místo. Na 64. místě s pěti chybami skončila Lucie Charvátová, o pět příček za ní se umístila Markéta Davidová se třemi chybami, která si zde poprvé odbyla premiéru ve Světovém poháru.

Na rozdíl od závodu mužů měl sprint žen překvapivé stupně vítězů. Na nejvyšším stupínku stanula Ruska Akimovová, která sestřelila čistě všechny terče, stříbro si vysloužila taktéž bezchybná Francouzka Chevalierová a z bronzu se radovala bez jediné chyby střílející Američanka Dunkleeová. Průběžně vedoucí žena celkového pořadí, Němka Laura Dahlmeierová i se dvěma chybami obsadila čtvrtou příčku.