Branně technické sporty - skvělá náplň volného času pro děti

Rozhovor se Zdeňkem Ertlem, předsedou Sdružení sportovních svazů ČR.

Branně technické sporty - skvělá náplň volného času pro děti

Sportovci, kteří reprezentují svazy Sdružení sportovních svazů ČR, o sobě dali během roku 2016 vědět po celém světě. Můžou se pochlubit světovými rekordy či tituly mistrů světa. Přitom vytvořit dostatečné materiální a finanční zázemí talentovaným sportovcům je nelehký a každodenní boj. O tom ví své i Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, který letošní rok tradičně zhodnotil.

Sportovci spadající pod Sdružení získali 255 medailí, o čtyři desítky více než loni. Jak vnímáte tento úspěch?

Mám samozřejmě velkou radost a všem medailistům blahopřeji. A vnímám to zároveň jako ocenění celkové činnosti našich sportovních svazů, které i při nedostatku finančních prostředků dokáží pracovat koncepčně, vychovávat mládež atd. Ale mrzí mě, že některá naše sportovní odvětví jsou stále ještě společensky nedoceněna, i když jsou často úspěšnější než některé tzv. velké sporty.

Jak hodnotíte rok a půl trvající mandát ministryně školství Kateřiny Valachové? Daří se jí plnit sliby spojené s podporou sportovního odvětví?

Paní ministryně nastoupila do úřadu s velkým elánem a opravdovou snahou měnit věci k lepšímu. Jejím nejviditelnějším krokem v oblasti sportu je vyhlášení dotačního Programu VIII, který poprvé podporuje přímo základní sportovní články, tedy sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Během jejího působení skončilo nesystémové financování sportu prostřednictvím loterních asignací a pro příští rok se jí podařilo navýšit celkový objem prostředků do oblasti sportu. Takže ano, zatím sliby plní. Je ale jasné, že na vytvoření spravedlivějšího a transparentního systému financování sportu je třeba více času.

V květnu vyhlásilo Sdružení nový projekt Mladý sportovec na podporu branně technických sportovních činností. Jaké máte dosavadní ohlasy?

Tímto projektem jsme chtěli mimo jiné poukázat na to, že prostřednictvím sportovní činnosti je možné děti naučit dovednostem, které jim následně pomohou v životě řešit různé krizové situace. Děti tak sportují a zároveň atraktivní a nenásilnou cestou získávají potřebné vybavení do života, což má smysl. A děkuji zúčastněným klubům, které pro děti vymyslely většinou velmi zajímavou činnost. O realizaci projektu projevilo zájem výrazně více klubů, než kolik jsme jich mohli zatím podpořit. Věřím proto, že se podaří projekt rozšířit a zapojit do něj co nejvíce mladých lidí z řad veřejnosti. Meziročně se navíc zvýšil počet dětí a mládeže v rámci členských svazů Sdružení o 7 %. To jen dokazuje, že branně technické sporty jsou zajímavé a mohou být pro děti skvělou náplní volného času.

Co byste popřál nejen českému sportu, ale i celému Sdružení sportovních svazů ČR do roku 2017?

Českému sportu i našemu Sdružení přeji samozřejmě hodně úspěchů na všech úrovních a více spravedlivě rozdělovaných peněz.