Václav Kolář je rankingovou jedničkou pro rok 2017

Trojnásobný mistr světa a Evropy v biketrialu Václav Kolář má právo startovat v příští sezoně se startovním číslem 1.

Václav Kolář je rankingovou jedničkou pro rok 2017

Tuto prioritu získal jezdec ÚAMK Biketrial Blansko díky nejvyššímu postavení v žebříčku Mezinárodní biketrialové unie BIU. Jedenácté místo světového rankingu patří Davidu HerkoviÚAMK Mladost Hodonín.

Třetím českým jménem mezi elitními biketrialisty je na sedmé pozici bývalý blanenský závodník Martin Kakáč.
Žebříček vznikl prostým součtem bodových výsledků obou kategoriích Elite na 20palcovém i 26palcovém horském kole ze dvou závodů letošního světového šampionátu, který se konal v první polovině srpna v Blansku.

Kolář
„Z minulé sezony mám velkou radost. Celý rok byl výsledkově dobrý. Nejlepší závod jsem zajel při mistrovství světa u nás doma v Blansku. Všechny sekce mi náramně sedly a vyšlo všechno, o co jsem se na překážkách pokusil. Moc mě potěšilo, když mi k výkonům přišli také pogratulovat elitní závodníci na horských kolech Ben Savage a Rafa Tibau. Pro příští rok si dávám za cíl navázat na letošní výsledky a lépe se prosadit v mistrovství světa i Světovém poháru podle UCI (Mezinárosní cyklistické unie). Nejblíž jsem měl letos do finále svěťáku koncem července v rakouském Vöcklabrucku,“ ohlédl se za rokem 2016 pětadvacetiletý šampion Václav Vasha Kolář.
Cyklotrialový výsledek roku pro něj znamenalo deváté místo SP v Rakousku se stejným bodovým přídělem jako dvojice před ním Němec Oswald a Nizozemec Koekoek.
To při MS podle regulí BIU Vasha nasbíral v prvním závodě vzhledem k nesmírně obtížným překážkám nevídané dva trestné body. Stříbrný Španěl Raul Gutierrez jich shromáždil o 18 víc. Tomuto skóre se tiše uklonily i cyklotrialové hvězdy z Velké Británie a Katalánka.

Herka
Velkým Kolářovým kamarádem je o rok mladší David Herka. Hodonínský šikula se loni vrátil do závodů po vážném zranění. Vzhledem k osobnímu životu se ale nejednalo o plnohodnotný comeback: „Závodím už dvanáct let, teď mě trial na kole nejvíc baví, když si vyrazím jen tak zajezdit do přírody. Čtrnáct dnů před světovým šampionátem v Blansku jsem zkusil každý den dvoufázový trénink a dalo to mi to bronzovou medaili. Co bude dál, teď netuším. Zařídím se podle toho, jak to bude v našem sportu dál fungovat. Zatím je ale moje trialová budoucnost ve hvězdách,“ pravil borec, jehož otec Josef je novým členem biketrialové sportovní komise České motocyklové federace.

Text: ÚAMK; foto: Lukáš Buriánek a archiv Davida Herky

 

---