Bikrosová královna Romana

Romana Labounková vyhrála v anketě o Krále cyklistiky roku 2016 kategorii bikros.

Bikrosová královna Romana

Rozhodla o tom dvě čtvrtá místa závodnice ÚAMK Bikrosklubu Jeseník při mistrovství Evropy v červenci v italské Veroně i vítězství v Evropském poháru o měsíc dříve v německém Weiterstadtu. V této dlouhodobé soutěži skončila Romana celkově pátá. Absolutním králem české cyklistiky se v 52. ročníku ankety stal stříbrný z MS i OH biker Jaroslav Kulhavý.

Výsledek z Weiterstadtu u Frankfurtu nad Mohanem znamená český triumf po čtyřech letech. Předtím v roce 2012 vystoupila na nejvyšší stupínek v italském Creazzu rovněž Labounková.

Sezonu po úspěšném absolvování fyzioterapie Fakulty sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně mohla Romana pozlatit ve finále mistrovství světa ve fourcrossu v září v italském vysokohorském středisku Val di Sole. Z jasného vedení ve finálové jízdě zbylo pro Labounkovou po pádu potřetí čtvrté pořadí roku 2016.

Bohaté zkušenosti věnuje 27letá sportovkyně přípravě talentů v Jeseníku. Její svěřenkyně patnáctiletá Eliška Bartuňková získala z ME ve Veroně bronzovou medaili. „Výsledkem Elišky se zatím nechlubím, největší zásluhu na něm má její maminka Iveta. Já Elišce pomáhám zatím jen šest týdnů,“ poznamenala skromně po evropském šampionátu Romana.

Jsem zpátky
„Podruhé určitě, možná i potřetí,“ pravila o kratičké přestávce mezi dvěma pacienty přímo z lázeňské ordinace v Jeseníku Labounková. Přesný počet vítězství v prestižní anketě Král cyklistiky se jí hned z první nevybaví.
„Trochu jsem byla ve středu na výstavišti v Praze nervózní, lépe se cítím ve sportovním než společenském oblečení a dávala jsem si pozor, abych neplácla nějaký nesmysl,“ usmála se a k letošním výkonům dodala: „Jsem ráda, že jsem se po třech letech kvůli studiu a četným zraněním přiblížila předchozí výkonnosti. Hodně mi pomohla kvalitní zimní příprava před sezonou. Z fyzické nuly jsem zpátky, tak uvidím, co s tím provedu příští rok. Tři dny v týdnu pracuju, čtyři trénuju. Program se mi tím hodně nahustil. Letos si asi nejvíc cením prvenství z Weiterstadtu.“

Na otázku, jak se vyvíjí vedení Elišky Bartuňkové, Romana odpověděla: „Zatím řešíme Eliščina bolavá záda fyzioterapeuticky (úsměv). Do přípravy naplno se pustíme už brzy. V Jeseníku se jeví pár mladých talentů slibně. Očekávám, že se prosadí do finále mistrovství republiky v příštím roce. Jejich tréninkové podmínky se zlepšily i tím, že se do Jeseníka vrátil Hanes (Švub – česká mužská BMX jednička, která letos ukončila závodní kariéru).“

Romana Labounková (27 let)
ÚAMK Bikrosklub Jeseník
Vzdělání: Absolventka Fakulty sportovních studií, obor fyzioterapie Masarykovy univerzity v Brně
Medaile: 2008 - 3. MS 4cross; 2010 – 1. ME 4cross; 3. MS 4cross; 2012 – 2. MS 4cross; 3. MS bikros; 11. OH bikros
Hobby: Všechny sporty, zejména lyžování a basketbal, pes Sam a rocková hudba (Imagine Dragons)

 

Foto: Archiv Romany Labounkové a Jan Švub

 

---